83.4"Tall Bookshelf with Writing Desk, Modern Bookcase with Study Desk, Workstation with Storage Shelf,Storage Bookcase with Open Shelves and LED Lighting for Living Room,Home Office,White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Product Style | Modern |
| Use Case | Office |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 35.80 |
| Assembled Width (in.) | 62.20 |
| Assembled Height (in.) | 83.40 |
| Weight (lbs) | 181.87 |
Product Features
- 3 open shelves and 2 Vertical storage space keep your files and books at hand and reserve enough room for your computer host. And the open shelves makes it easy for you find items at a glance.
- The drawer slide rail has great anti-rust ability and oxidation resistance. What’s more,the drawer slide smoothly and quietly.
- Drawer handles are made of high quality metal,and hard to get rust. Beautiful surface treatment, smooth with comfortable texture.
- The bookcase with study desk is made with an anti-dump kit, making it safer for children or pets.
- This bookcase with study desk is made of a solid wood frame and thickened MDF board, which ensures the whole wooden bookshelf is robust, stable, and durable.
Description

| Product Name | Bookcase with Writing Desk |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangle |
| Frame Material | Solid Wood |
| Board Material | MDF |
| Finish Type | Painted Finish |
| Capacity | 45lbs/Shelf 220lbs/table |
| Number of Adjustable Shelf | 1 |
| Adjustable Feet | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Doors | Null |
| Number of packages | 3 |
| Assembly Required | About 60 Minutes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Size | Manual measurement has been used, there may be some reasonable error |
| Color | Real product's color may be a little different from the image due to the lighting or monitor's display. |
| Product Care | To protect finish, do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft wet cloth. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





























83.4"Tall Bookshelf with Writing Desk, Modern Bookcase with Study Desk, Workstation with Storage Shelf,Storage Bookcase with Open Shelves and LED Lighting for Living Room,Home Office,White
83.4"Tall Bookshelf with Writing Desk, Modern Bookcase with Study Desk, Workstation with Storage Shelf,Storage Bookcase with Open Shelves and LED Lighting for Living Room,Home Office,White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Product Style | Modern |
| Use Case | Office |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 35.80 |
| Assembled Width (in.) | 62.20 |
| Assembled Height (in.) | 83.40 |
| Weight (lbs) | 181.87 |
Product Features
- 3 open shelves and 2 Vertical storage space keep your files and books at hand and reserve enough room for your computer host. And the open shelves makes it easy for you find items at a glance.
- The drawer slide rail has great anti-rust ability and oxidation resistance. What’s more,the drawer slide smoothly and quietly.
- Drawer handles are made of high quality metal,and hard to get rust. Beautiful surface treatment, smooth with comfortable texture.
- The bookcase with study desk is made with an anti-dump kit, making it safer for children or pets.
- This bookcase with study desk is made of a solid wood frame and thickened MDF board, which ensures the whole wooden bookshelf is robust, stable, and durable.
Description

| Product Name | Bookcase with Writing Desk |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangle |
| Frame Material | Solid Wood |
| Board Material | MDF |
| Finish Type | Painted Finish |
| Capacity | 45lbs/Shelf 220lbs/table |
| Number of Adjustable Shelf | 1 |
| Adjustable Feet | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Doors | Null |
| Number of packages | 3 |
| Assembly Required | About 60 Minutes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Size | Manual measurement has been used, there may be some reasonable error |
| Color | Real product's color may be a little different from the image due to the lighting or monitor's display. |
| Product Care | To protect finish, do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft wet cloth. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Product Style | Modern |
| Use Case | Office |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 35.80 |
| Assembled Width (in.) | 62.20 |
| Assembled Height (in.) | 83.40 |
| Weight (lbs) | 181.87 |
Product Features
- 3 open shelves and 2 Vertical storage space keep your files and books at hand and reserve enough room for your computer host. And the open shelves makes it easy for you find items at a glance.
- The drawer slide rail has great anti-rust ability and oxidation resistance. What’s more,the drawer slide smoothly and quietly.
- Drawer handles are made of high quality metal,and hard to get rust. Beautiful surface treatment, smooth with comfortable texture.
- The bookcase with study desk is made with an anti-dump kit, making it safer for children or pets.
- This bookcase with study desk is made of a solid wood frame and thickened MDF board, which ensures the whole wooden bookshelf is robust, stable, and durable.
Description

| Product Name | Bookcase with Writing Desk |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangle |
| Frame Material | Solid Wood |
| Board Material | MDF |
| Finish Type | Painted Finish |
| Capacity | 45lbs/Shelf 220lbs/table |
| Number of Adjustable Shelf | 1 |
| Adjustable Feet | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Doors | Null |
| Number of packages | 3 |
| Assembly Required | About 60 Minutes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Size | Manual measurement has been used, there may be some reasonable error |
| Color | Real product's color may be a little different from the image due to the lighting or monitor's display. |
| Product Care | To protect finish, do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft wet cloth. |























