83.4"Tall Bookshelf &Writting Desk Suite,Modern Bookcase Suite with LED Lighting, Drawers,Study Desk and Open Shelves,2-Piece Set Storage Bookshelf for Living Room,Home Office,Study room,White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 71.60 |
| Assembled Width (in.) | 22.40 |
| Assembled Height (in.) | 83.40 |
| Weight (lbs) | 330.68 |
Product Features
- open shelves and drawers space keep your files and books at hand and makes it easy for you find items at a glance.
- The drawer slide rail has great anti-rust ability and oxidation resistance. What’s more,the drawer slide smoothly and quietly.
- The 2-piece bookcase&writting desk set is made with an anti-dump kit, making it safer for children or pets.
- This 2-piece set is made of a solid wood frame and thickened MDF board, which ensures the whole wooden bookshelf is robust, stable, and durable.
- Drawer handles are made of high quality metal,and hard to get rust. Beautiful surface treatment, smooth with comfortable texture.
Description
| Product Name | Bookcase&Writing Desk Set |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangle |
| Frame Material | Solid Wood |
| Board Material | MDF |
| Finish Type | Painted Finish |
| Capacity | 45lbs/shelf |
| Number of Adjustable Shelf | 1+1 |
| Adjustable Feet | Yes |
| Number of Drawers | 3+1 |
| Number of Doors | / |
| Number of packages | 5 |
| Assembly Required | About 120 Minutes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-4 |
| Size | Manual measurement has been used, there may be some reasonable error |
| Color | Real product's color may be a little different from the image due to the lighting or monitor's display. |
| Product Care | To protect finish, do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft wet cloth. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















































83.4"Tall Bookshelf &Writting Desk Suite,Modern Bookcase Suite with LED Lighting, Drawers,Study Desk and Open Shelves,2-Piece Set Storage Bookshelf for Living Room,Home Office,Study room,White
83.4"Tall Bookshelf &Writting Desk Suite,Modern Bookcase Suite with LED Lighting, Drawers,Study Desk and Open Shelves,2-Piece Set Storage Bookshelf for Living Room,Home Office,Study room,White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 71.60 |
| Assembled Width (in.) | 22.40 |
| Assembled Height (in.) | 83.40 |
| Weight (lbs) | 330.68 |
Product Features
- open shelves and drawers space keep your files and books at hand and makes it easy for you find items at a glance.
- The drawer slide rail has great anti-rust ability and oxidation resistance. What’s more,the drawer slide smoothly and quietly.
- The 2-piece bookcase&writting desk set is made with an anti-dump kit, making it safer for children or pets.
- This 2-piece set is made of a solid wood frame and thickened MDF board, which ensures the whole wooden bookshelf is robust, stable, and durable.
- Drawer handles are made of high quality metal,and hard to get rust. Beautiful surface treatment, smooth with comfortable texture.
Description
| Product Name | Bookcase&Writing Desk Set |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangle |
| Frame Material | Solid Wood |
| Board Material | MDF |
| Finish Type | Painted Finish |
| Capacity | 45lbs/shelf |
| Number of Adjustable Shelf | 1+1 |
| Adjustable Feet | Yes |
| Number of Drawers | 3+1 |
| Number of Doors | / |
| Number of packages | 5 |
| Assembly Required | About 120 Minutes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-4 |
| Size | Manual measurement has been used, there may be some reasonable error |
| Color | Real product's color may be a little different from the image due to the lighting or monitor's display. |
| Product Care | To protect finish, do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft wet cloth. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 71.60 |
| Assembled Width (in.) | 22.40 |
| Assembled Height (in.) | 83.40 |
| Weight (lbs) | 330.68 |
Product Features
- open shelves and drawers space keep your files and books at hand and makes it easy for you find items at a glance.
- The drawer slide rail has great anti-rust ability and oxidation resistance. What’s more,the drawer slide smoothly and quietly.
- The 2-piece bookcase&writting desk set is made with an anti-dump kit, making it safer for children or pets.
- This 2-piece set is made of a solid wood frame and thickened MDF board, which ensures the whole wooden bookshelf is robust, stable, and durable.
- Drawer handles are made of high quality metal,and hard to get rust. Beautiful surface treatment, smooth with comfortable texture.
Description
| Product Name | Bookcase&Writing Desk Set |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangle |
| Frame Material | Solid Wood |
| Board Material | MDF |
| Finish Type | Painted Finish |
| Capacity | 45lbs/shelf |
| Number of Adjustable Shelf | 1+1 |
| Adjustable Feet | Yes |
| Number of Drawers | 3+1 |
| Number of Doors | / |
| Number of packages | 5 |
| Assembly Required | About 120 Minutes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-4 |
| Size | Manual measurement has been used, there may be some reasonable error |
| Color | Real product's color may be a little different from the image due to the lighting or monitor's display. |
| Product Care | To protect finish, do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft wet cloth. |























