86.6 inch teddy fleece black sofa with four throw pillows hardware feet can be placed in the apartment bedroom to sit comfortably without taking up space
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 86.60 |
| Assembled Width (in.) | 30.00 |
| Assembled Height (in.) | 33.00 |
| Weight (lbs) | 110.66 |
Product Features
- When assembled, the sofa measures 86.6 inches and comes with four throw pillows
- Whether lying or sitting on this can feel the body and mind stretch
- Metal feet with non-slip pads
- Easy to install
Description
| Sofa size | 86.6*30*33 |
| Product weight | 110.66lps |
| Gross weight | 41*41*29 |
| Carton size | 36*29.6*14.8 36*29.6*14.8 29.6*21.7*17 |
| Product type | sofa |
| It can seat several people | 3 |
| Sofa fabric | Fabric |
| Product color | Beige - black - green |
| Leg material/color | Metal foot/silver |
| Cushion filling material | sponge |
| Backrest filling material | sponge |
| Frame material | Solid wood + wood-based panel |
| Seat structure | Wood-based panel +S spring |
| Including the pillow | There are 4 |
| Whether the pillowcase can be disassembled and washed | yes |
| Supporting capacity | 500lbs |
| How to maintain the product | Wipe regularly with a dry cloth |
| Whether installation is required | yes |
| Installation level | Assembly level |
| Whether the sofa cover can be removed | no |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







86.6 inch teddy fleece black sofa with four throw pillows hardware feet can be placed in the apartment bedroom to sit comfortably without taking up space
86.6 inch teddy fleece black sofa with four throw pillows hardware feet can be placed in the apartment bedroom to sit comfortably without taking up space
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 86.60 |
| Assembled Width (in.) | 30.00 |
| Assembled Height (in.) | 33.00 |
| Weight (lbs) | 110.66 |
Product Features
- When assembled, the sofa measures 86.6 inches and comes with four throw pillows
- Whether lying or sitting on this can feel the body and mind stretch
- Metal feet with non-slip pads
- Easy to install
Description
| Sofa size | 86.6*30*33 |
| Product weight | 110.66lps |
| Gross weight | 41*41*29 |
| Carton size | 36*29.6*14.8 36*29.6*14.8 29.6*21.7*17 |
| Product type | sofa |
| It can seat several people | 3 |
| Sofa fabric | Fabric |
| Product color | Beige - black - green |
| Leg material/color | Metal foot/silver |
| Cushion filling material | sponge |
| Backrest filling material | sponge |
| Frame material | Solid wood + wood-based panel |
| Seat structure | Wood-based panel +S spring |
| Including the pillow | There are 4 |
| Whether the pillowcase can be disassembled and washed | yes |
| Supporting capacity | 500lbs |
| How to maintain the product | Wipe regularly with a dry cloth |
| Whether installation is required | yes |
| Installation level | Assembly level |
| Whether the sofa cover can be removed | no |
Original: $922.59
-70%$922.59
$276.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 86.60 |
| Assembled Width (in.) | 30.00 |
| Assembled Height (in.) | 33.00 |
| Weight (lbs) | 110.66 |
Product Features
- When assembled, the sofa measures 86.6 inches and comes with four throw pillows
- Whether lying or sitting on this can feel the body and mind stretch
- Metal feet with non-slip pads
- Easy to install
Description
| Sofa size | 86.6*30*33 |
| Product weight | 110.66lps |
| Gross weight | 41*41*29 |
| Carton size | 36*29.6*14.8 36*29.6*14.8 29.6*21.7*17 |
| Product type | sofa |
| It can seat several people | 3 |
| Sofa fabric | Fabric |
| Product color | Beige - black - green |
| Leg material/color | Metal foot/silver |
| Cushion filling material | sponge |
| Backrest filling material | sponge |
| Frame material | Solid wood + wood-based panel |
| Seat structure | Wood-based panel +S spring |
| Including the pillow | There are 4 |
| Whether the pillowcase can be disassembled and washed | yes |
| Supporting capacity | 500lbs |
| How to maintain the product | Wipe regularly with a dry cloth |
| Whether installation is required | yes |
| Installation level | Assembly level |
| Whether the sofa cover can be removed | no |























