89" Modern Sofa Dutch Fluff Upholstered sofa with solid wood legs, buttoned tufted backrest,gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Filler | Foam |
| Main Material | Polyester |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 89.00 |
| Assembled Width (in.) | 34.00 |
| Assembled Height (in.) | 30.50 |
| Weight (lbs) | 115.50 |
Product Features
- Soft and Comfortable --Ultra-soft padding and high-quality fabrics give you maximum relaxation after a long day of work, making long sitting sessions enjoyable
- Timeless appeal-The tufted backrest and tapered wooden legs of this love seat are sleek and minimalist, adding sparkle to its sleek shape and combining comfort with modernity. It will be a lovely addition to your living room or home office.
- Extra space -The deep seating space is designed to accommodate extra guests, while the 3-seater sofa can also be used as a sofa bed for napping
- Ergonomics design-The ergonomic backrest and padded seat provide you with great comfort. When you enjoy a book or coffee, it will give you more comfort
- Suitable for Any Scene-Sofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
Description
| Overall Dimension | 89"D x 34"W x 30.5"H |
| Product Weight | 115.5 (lb) |
| Package Dimension | Please see details |
| Package Weight | Please see details |
| Weight Capacity | 300 lbs / per seat |
| Color | Gray |
| Upholstery Material | Polyester |
| Frame Material | Rubberwood |
| Seat Construction | Foam |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sofa |

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













89" Modern Sofa Dutch Fluff Upholstered sofa with solid wood legs, buttoned tufted backrest,gray
89" Modern Sofa Dutch Fluff Upholstered sofa with solid wood legs, buttoned tufted backrest,gray
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Filler | Foam |
| Main Material | Polyester |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 89.00 |
| Assembled Width (in.) | 34.00 |
| Assembled Height (in.) | 30.50 |
| Weight (lbs) | 115.50 |
Product Features
- Soft and Comfortable --Ultra-soft padding and high-quality fabrics give you maximum relaxation after a long day of work, making long sitting sessions enjoyable
- Timeless appeal-The tufted backrest and tapered wooden legs of this love seat are sleek and minimalist, adding sparkle to its sleek shape and combining comfort with modernity. It will be a lovely addition to your living room or home office.
- Extra space -The deep seating space is designed to accommodate extra guests, while the 3-seater sofa can also be used as a sofa bed for napping
- Ergonomics design-The ergonomic backrest and padded seat provide you with great comfort. When you enjoy a book or coffee, it will give you more comfort
- Suitable for Any Scene-Sofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
Description
| Overall Dimension | 89"D x 34"W x 30.5"H |
| Product Weight | 115.5 (lb) |
| Package Dimension | Please see details |
| Package Weight | Please see details |
| Weight Capacity | 300 lbs / per seat |
| Color | Gray |
| Upholstery Material | Polyester |
| Frame Material | Rubberwood |
| Seat Construction | Foam |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sofa |

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Gray |
| Filler | Foam |
| Main Material | Polyester |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 89.00 |
| Assembled Width (in.) | 34.00 |
| Assembled Height (in.) | 30.50 |
| Weight (lbs) | 115.50 |
Product Features
- Soft and Comfortable --Ultra-soft padding and high-quality fabrics give you maximum relaxation after a long day of work, making long sitting sessions enjoyable
- Timeless appeal-The tufted backrest and tapered wooden legs of this love seat are sleek and minimalist, adding sparkle to its sleek shape and combining comfort with modernity. It will be a lovely addition to your living room or home office.
- Extra space -The deep seating space is designed to accommodate extra guests, while the 3-seater sofa can also be used as a sofa bed for napping
- Ergonomics design-The ergonomic backrest and padded seat provide you with great comfort. When you enjoy a book or coffee, it will give you more comfort
- Suitable for Any Scene-Sofa provides extra support and comfort whether you are entertaining your friends, taking a break, or watching television.It can be perfectly matched with living room, apartment or conference.
Description
| Overall Dimension | 89"D x 34"W x 30.5"H |
| Product Weight | 115.5 (lb) |
| Package Dimension | Please see details |
| Package Weight | Please see details |
| Weight Capacity | 300 lbs / per seat |
| Color | Gray |
| Upholstery Material | Polyester |
| Frame Material | Rubberwood |
| Seat Construction | Foam |
| Removable Backrest | No |
| Removable Backrest Cover | No |
| Removable Cushion | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Set Includes | Sofa |
























