89x79"Modern Sectional Sofa with Vertical Stripes,2 Pillows,5-Seat Couch with Convertible Ottoman,Various Combinations,L-Shape Indoor Furniture for Living Room,Apartment, 3 Colors
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 89.00 |
| Assembled Width (in.) | 79.00 |
| Assembled Height (in.) | 32.00 |
| Weight (lbs) | 204.60 |
Product Features
- L-shaped Sectional Sofa: The L-shaped design saves more space but still provides ample seating space.It is suitable for small living rooms for more practicality.
- Convertible Ottoman: You can put the convertible ottoman anywhere so that the sofa will have more possibilities and fun. You can set as many positions and shapes as you like.
- High-Quality: The sturdy wood frame holds up to 360 lbs/seat and the plastic legs maintain stable support, are moisture-resistant and easy to clean while adding to the design.
- Comfortable Design: The sofa is made of high quality fabric, breathable and wear-resistant; the simple metal insert connection design is easier to assemble while maintaining stability; the sofa is made of high-density sponge and pocket springs for better support.
- Stylish Style: Seat cushions come with a vertical stripe pattern that gives the sofa a designer look. It inspires a fresh look and bring comfort to your living space.This comfy couch is suitable for family, living room, bedroom, Offices, cafes, lounges and other spaces.
Description

| Product Type | Sofa |
| Design | Sectional Sofa |
| Products included | Single Seat,Ottoman,Corner,Loveseat |
| Seating Capacity | 5 |
| Upholstery Material | Cotton and Linen Fabric |
| Frame Material | Solid + Manufactured Wood |
| Leg Material | Plastic |
| Seat Fill Material | Foam; Pocket Spring |
| Back Fill Material | Foam |
| Removable Cushions | Yes |
| Removable Cushion Location | Seat,backrest |
| Removable Cushion Cover | No |
| Reversible Cushions | No |
| Pillows Included | Yes,2 Included |
| Product Care | Lightly brush or vacuum frequently to remove dust and grime. Spot clean using a mild water-based solvent. Pre-test cleaning methods on a hidden surface. A professional cleaning service is recommended for an overall soiled condition. |
| Seat Style | Multiple cushion seat |
| Back Type | Semi-Attached Pillows |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Overall | 89*79*32''(L*D*H) |
| Ottoman dimensions | 34*23''(L*D) |
| Back Height - Seat to Top of Back | 17'' |
| Seat Height- Floor to Seat | 17'' |
| Leg Height - Top to Bottom | 2'' |
| Cushion thickness | 6'' |
| Weight Capacity | 360 lbs / seat |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Suggested # of People | 2 |
| Additional Tools Required | Tools included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























89x79"Modern Sectional Sofa with Vertical Stripes,2 Pillows,5-Seat Couch with Convertible Ottoman,Various Combinations,L-Shape Indoor Furniture for Living Room,Apartment, 3 Colors
89x79"Modern Sectional Sofa with Vertical Stripes,2 Pillows,5-Seat Couch with Convertible Ottoman,Various Combinations,L-Shape Indoor Furniture for Living Room,Apartment, 3 Colors
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 89.00 |
| Assembled Width (in.) | 79.00 |
| Assembled Height (in.) | 32.00 |
| Weight (lbs) | 204.60 |
Product Features
- L-shaped Sectional Sofa: The L-shaped design saves more space but still provides ample seating space.It is suitable for small living rooms for more practicality.
- Convertible Ottoman: You can put the convertible ottoman anywhere so that the sofa will have more possibilities and fun. You can set as many positions and shapes as you like.
- High-Quality: The sturdy wood frame holds up to 360 lbs/seat and the plastic legs maintain stable support, are moisture-resistant and easy to clean while adding to the design.
- Comfortable Design: The sofa is made of high quality fabric, breathable and wear-resistant; the simple metal insert connection design is easier to assemble while maintaining stability; the sofa is made of high-density sponge and pocket springs for better support.
- Stylish Style: Seat cushions come with a vertical stripe pattern that gives the sofa a designer look. It inspires a fresh look and bring comfort to your living space.This comfy couch is suitable for family, living room, bedroom, Offices, cafes, lounges and other spaces.
Description

| Product Type | Sofa |
| Design | Sectional Sofa |
| Products included | Single Seat,Ottoman,Corner,Loveseat |
| Seating Capacity | 5 |
| Upholstery Material | Cotton and Linen Fabric |
| Frame Material | Solid + Manufactured Wood |
| Leg Material | Plastic |
| Seat Fill Material | Foam; Pocket Spring |
| Back Fill Material | Foam |
| Removable Cushions | Yes |
| Removable Cushion Location | Seat,backrest |
| Removable Cushion Cover | No |
| Reversible Cushions | No |
| Pillows Included | Yes,2 Included |
| Product Care | Lightly brush or vacuum frequently to remove dust and grime. Spot clean using a mild water-based solvent. Pre-test cleaning methods on a hidden surface. A professional cleaning service is recommended for an overall soiled condition. |
| Seat Style | Multiple cushion seat |
| Back Type | Semi-Attached Pillows |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Overall | 89*79*32''(L*D*H) |
| Ottoman dimensions | 34*23''(L*D) |
| Back Height - Seat to Top of Back | 17'' |
| Seat Height- Floor to Seat | 17'' |
| Leg Height - Top to Bottom | 2'' |
| Cushion thickness | 6'' |
| Weight Capacity | 360 lbs / seat |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Suggested # of People | 2 |
| Additional Tools Required | Tools included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 89.00 |
| Assembled Width (in.) | 79.00 |
| Assembled Height (in.) | 32.00 |
| Weight (lbs) | 204.60 |
Product Features
- L-shaped Sectional Sofa: The L-shaped design saves more space but still provides ample seating space.It is suitable for small living rooms for more practicality.
- Convertible Ottoman: You can put the convertible ottoman anywhere so that the sofa will have more possibilities and fun. You can set as many positions and shapes as you like.
- High-Quality: The sturdy wood frame holds up to 360 lbs/seat and the plastic legs maintain stable support, are moisture-resistant and easy to clean while adding to the design.
- Comfortable Design: The sofa is made of high quality fabric, breathable and wear-resistant; the simple metal insert connection design is easier to assemble while maintaining stability; the sofa is made of high-density sponge and pocket springs for better support.
- Stylish Style: Seat cushions come with a vertical stripe pattern that gives the sofa a designer look. It inspires a fresh look and bring comfort to your living space.This comfy couch is suitable for family, living room, bedroom, Offices, cafes, lounges and other spaces.
Description

| Product Type | Sofa |
| Design | Sectional Sofa |
| Products included | Single Seat,Ottoman,Corner,Loveseat |
| Seating Capacity | 5 |
| Upholstery Material | Cotton and Linen Fabric |
| Frame Material | Solid + Manufactured Wood |
| Leg Material | Plastic |
| Seat Fill Material | Foam; Pocket Spring |
| Back Fill Material | Foam |
| Removable Cushions | Yes |
| Removable Cushion Location | Seat,backrest |
| Removable Cushion Cover | No |
| Reversible Cushions | No |
| Pillows Included | Yes,2 Included |
| Product Care | Lightly brush or vacuum frequently to remove dust and grime. Spot clean using a mild water-based solvent. Pre-test cleaning methods on a hidden surface. A professional cleaning service is recommended for an overall soiled condition. |
| Seat Style | Multiple cushion seat |
| Back Type | Semi-Attached Pillows |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
| Overall | 89*79*32''(L*D*H) |
| Ottoman dimensions | 34*23''(L*D) |
| Back Height - Seat to Top of Back | 17'' |
| Seat Height- Floor to Seat | 17'' |
| Leg Height - Top to Bottom | 2'' |
| Cushion thickness | 6'' |
| Weight Capacity | 360 lbs / seat |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Suggested # of People | 2 |
| Additional Tools Required | Tools included |























