Accent Chair - Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame - Premium High Density Soft Single chair for Living Room Bedroom
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Plush |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame
- Mid Century Modern Chair, Cross Legged Chair, Armless Accent Chair
Description

| Upholstery Material | plush |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | black |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Iron |
| Country of Origin | China |
| Product size | 25.95*26.77*28.54inch |
| Packing size | 27.95*18.5*9.06inch |
| Seat Height | 15.75" |
| Seat Width | 23.62" |
| Seat Depth | 19.29" |
| Net /Gross Weight | 15.98Lbs / 19.84Lbs |
| Back height | 15.35" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Accent Chair - Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame - Premium High Density Soft Single chair for Living Room Bedroom
Accent Chair - Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame - Premium High Density Soft Single chair for Living Room Bedroom
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Plush |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame
- Mid Century Modern Chair, Cross Legged Chair, Armless Accent Chair
Description

| Upholstery Material | plush |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | black |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Iron |
| Country of Origin | China |
| Product size | 25.95*26.77*28.54inch |
| Packing size | 27.95*18.5*9.06inch |
| Seat Height | 15.75" |
| Seat Width | 23.62" |
| Seat Depth | 19.29" |
| Net /Gross Weight | 15.98Lbs / 19.84Lbs |
| Back height | 15.35" |
Original: $82,800.00
-70%$82,800.00
$24,840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Plush |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame
- Mid Century Modern Chair, Cross Legged Chair, Armless Accent Chair
Description

| Upholstery Material | plush |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | black |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Iron |
| Country of Origin | China |
| Product size | 25.95*26.77*28.54inch |
| Packing size | 27.95*18.5*9.06inch |
| Seat Height | 15.75" |
| Seat Width | 23.62" |
| Seat Depth | 19.29" |
| Net /Gross Weight | 15.98Lbs / 19.84Lbs |
| Back height | 15.35" |























