Accent Chair - Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame - Premium High Density Soft Single chair for Living Room Bedroom
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | black |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Iron |
| Country of Origin | China |
| Product size | 26.38*25.20*32.87inch |
| Packing size | 23.62*12.60*22.44inch |
| Seat Height | 16.34" |
| Seat Width | 22.83" |
| Seat Depth | 19.69" |
| Net /Gross Weight | 27Lbs / 30.86Lbs |
| Back height | 17.72" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Accent Chair - Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame - Premium High Density Soft Single chair for Living Room Bedroom
Accent Chair - Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame - Premium High Density Soft Single chair for Living Room Bedroom
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | black |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Iron |
| Country of Origin | China |
| Product size | 26.38*25.20*32.87inch |
| Packing size | 23.62*12.60*22.44inch |
| Seat Height | 16.34" |
| Seat Width | 22.83" |
| Seat Depth | 19.69" |
| Net /Gross Weight | 27Lbs / 30.86Lbs |
| Back height | 17.72" |
Original: $182,500.00
-70%$182,500.00
$54,750.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Industrial Slant Armchair with Metal Frame
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | black |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Iron |
| Country of Origin | China |
| Product size | 26.38*25.20*32.87inch |
| Packing size | 23.62*12.60*22.44inch |
| Seat Height | 16.34" |
| Seat Width | 22.83" |
| Seat Depth | 19.69" |
| Net /Gross Weight | 27Lbs / 30.86Lbs |
| Back height | 17.72" |























