Accent Chair with Ottoman, Mid Century Modern Barrel Chair Upholstered Club Tub Round Arms Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Leopard Gray |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- COOLMORE Accent Chair with Ottoman, Mid Century Modern Barrel Chair
- Upholstered Club Tub Round Arms Chair for Living Room
Description

| Products Size | Chair:29.13'' x 27.17" x 26.77'' ottoman:21.65"x 18.90" x 14.96" |
| Seat Height | 18.9" |
| Seat depth | 16.14''(includ the pillow)21.26''(remove the pillow) |
| Seat Width | 21.26'' |
| Arm Height | 20.87" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 9.06" |
| Net weight / Gross Weight | 40.77LBS /48.49LBS |
| Feet material | wood |
| Feet Color | Black |
| Upholstery Material | Linen or Microsuede fabric |
| Product Type | chair |
| Frame Material | wood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 300LB |
| Assembly Required: | YES |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Accent Chair with Ottoman, Mid Century Modern Barrel Chair Upholstered Club Tub Round Arms Chair for Living Room
Accent Chair with Ottoman, Mid Century Modern Barrel Chair Upholstered Club Tub Round Arms Chair for Living Room
Specifications
| Main Color | Leopard Gray |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- COOLMORE Accent Chair with Ottoman, Mid Century Modern Barrel Chair
- Upholstered Club Tub Round Arms Chair for Living Room
Description

| Products Size | Chair:29.13'' x 27.17" x 26.77'' ottoman:21.65"x 18.90" x 14.96" |
| Seat Height | 18.9" |
| Seat depth | 16.14''(includ the pillow)21.26''(remove the pillow) |
| Seat Width | 21.26'' |
| Arm Height | 20.87" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 9.06" |
| Net weight / Gross Weight | 40.77LBS /48.49LBS |
| Feet material | wood |
| Feet Color | Black |
| Upholstery Material | Linen or Microsuede fabric |
| Product Type | chair |
| Frame Material | wood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 300LB |
| Assembly Required: | YES |
Original: $212,500.00
-70%$212,500.00
$63,750.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Leopard Gray |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- COOLMORE Accent Chair with Ottoman, Mid Century Modern Barrel Chair
- Upholstered Club Tub Round Arms Chair for Living Room
Description

| Products Size | Chair:29.13'' x 27.17" x 26.77'' ottoman:21.65"x 18.90" x 14.96" |
| Seat Height | 18.9" |
| Seat depth | 16.14''(includ the pillow)21.26''(remove the pillow) |
| Seat Width | 21.26'' |
| Arm Height | 20.87" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 9.06" |
| Net weight / Gross Weight | 40.77LBS /48.49LBS |
| Feet material | wood |
| Feet Color | Black |
| Upholstery Material | Linen or Microsuede fabric |
| Product Type | chair |
| Frame Material | wood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 300LB |
| Assembly Required: | YES |























