Accent Chairs Set of 2, Velvet Side Chairs with Gold Legs, Mid-Century Upholstered Dining Chairs for Living Room, Kitchen, Bedroom, Beauty Room
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Polyester |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 22.44 |
| Assembled Width (in.) | 20.87 |
| Assembled Height (in.) | 29.92 |
| Weight (lbs) | 24.91 |
Product Features
- Velvet Accent Chair Modern Upholstered Armchair Tufted Chair with Metal Frame, Single Leisure Chairs for Living Room Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with Golden feet
Description

| Upholstery Material | Polyester fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Leg Color | golden |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | metal |
| Country of Origin | China |
| Material | Velvet |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Frame Material | Metal |
| Age Range (Description) | Adult |
| Product size | 22.44*20.87*29.92inch |
| Packing size | 24.41*22.05*14.57inch |
| Seat Height | 19.88" |
| Seat Width | 14.57" |
| Seat Depth | 17.91" |
| Net /Gross Weight | 24.91Lbs / 28.54Lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


























Accent Chairs Set of 2, Velvet Side Chairs with Gold Legs, Mid-Century Upholstered Dining Chairs for Living Room, Kitchen, Bedroom, Beauty Room
Accent Chairs Set of 2, Velvet Side Chairs with Gold Legs, Mid-Century Upholstered Dining Chairs for Living Room, Kitchen, Bedroom, Beauty Room
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Polyester |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 22.44 |
| Assembled Width (in.) | 20.87 |
| Assembled Height (in.) | 29.92 |
| Weight (lbs) | 24.91 |
Product Features
- Velvet Accent Chair Modern Upholstered Armchair Tufted Chair with Metal Frame, Single Leisure Chairs for Living Room Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with Golden feet
Description

| Upholstery Material | Polyester fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Leg Color | golden |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | metal |
| Country of Origin | China |
| Material | Velvet |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Frame Material | Metal |
| Age Range (Description) | Adult |
| Product size | 22.44*20.87*29.92inch |
| Packing size | 24.41*22.05*14.57inch |
| Seat Height | 19.88" |
| Seat Width | 14.57" |
| Seat Depth | 17.91" |
| Net /Gross Weight | 24.91Lbs / 28.54Lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Polyester |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 22.44 |
| Assembled Width (in.) | 20.87 |
| Assembled Height (in.) | 29.92 |
| Weight (lbs) | 24.91 |
Product Features
- Velvet Accent Chair Modern Upholstered Armchair Tufted Chair with Metal Frame, Single Leisure Chairs for Living Room Bedroom
- Accent Chair ,leisure single chair with Golden feet
Description

| Upholstery Material | Polyester fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Leg Color | golden |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | metal |
| Country of Origin | China |
| Material | Velvet |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Frame Material | Metal |
| Age Range (Description) | Adult |
| Product size | 22.44*20.87*29.92inch |
| Packing size | 24.41*22.05*14.57inch |
| Seat Height | 19.88" |
| Seat Width | 14.57" |
| Seat Depth | 17.91" |
| Net /Gross Weight | 24.91Lbs / 28.54Lbs |























