Accent Chairs Set of 2 with Side Table, Mid Century Modern Accent Chair, Wood and Fabric Armchairs Side Chair, Lounge Reading Comfy Arm Chair for Living Room, Bedroom, Office
Specifications
| Main Color | Green |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Accent Chair with Wood Frame
- Living Room Chairs
- Oversized chairs for Bedroom Waiting Room
Description

| Upholstery Material | POLYESTER fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Frame Material |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Light Brown |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Solid Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | Chair:30.71''H*25.39"W *27.95"D tea table:20.08"H x 19.69"W |
| Packing size | 22.44''H* 25.98''W*29.92''D |
| Arm Height-Floor to Arm | 20.47'' |
| Seat Height | 14.9" |
| Net /Gross weight | 55.1LBS /63.7LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























Accent Chairs Set of 2 with Side Table, Mid Century Modern Accent Chair, Wood and Fabric Armchairs Side Chair, Lounge Reading Comfy Arm Chair for Living Room, Bedroom, Office
Accent Chairs Set of 2 with Side Table, Mid Century Modern Accent Chair, Wood and Fabric Armchairs Side Chair, Lounge Reading Comfy Arm Chair for Living Room, Bedroom, Office
Specifications
| Main Color | Green |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Accent Chair with Wood Frame
- Living Room Chairs
- Oversized chairs for Bedroom Waiting Room
Description

| Upholstery Material | POLYESTER fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Frame Material |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Light Brown |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Solid Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | Chair:30.71''H*25.39"W *27.95"D tea table:20.08"H x 19.69"W |
| Packing size | 22.44''H* 25.98''W*29.92''D |
| Arm Height-Floor to Arm | 20.47'' |
| Seat Height | 14.9" |
| Net /Gross weight | 55.1LBS /63.7LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Green |
| Main Material | Linen |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Modern Accent Chair with Wood Frame
- Living Room Chairs
- Oversized chairs for Bedroom Waiting Room
Description

| Upholstery Material | POLYESTER fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Frame Material |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | Light Brown |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Solid Rubber wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | Chair:30.71''H*25.39"W *27.95"D tea table:20.08"H x 19.69"W |
| Packing size | 22.44''H* 25.98''W*29.92''D |
| Arm Height-Floor to Arm | 20.47'' |
| Seat Height | 14.9" |
| Net /Gross weight | 55.1LBS /63.7LBS |























