Bar Stools with Back and Footrest Counter Height Dining Chairs 2PC/SET
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Counter Height Bar Stools Set of 2
- 360 degree rotating bar stool with adjustable height
- Bar Stools Set of 2 Modern Swivel Bar Chairs, Barstools Counter Height with High Backrest, Kitchen, Dining Room Beige
- 360° Velvet Swivel Bar Stools Set of 2, Adjustable Counter Height Bar Chairs
Description

| Upholstery Material | velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | silver |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | metal |
| Country of Origin | China |
| Product size | 17.13*20.08*36.22-44.09inch |
| Packing size | 22.83*18.11*17.32inch |
| Seat Height | 24.02-31.89" |
| Seat Width | 16.93" |
| Seat Depth | 14.96" |
| Net /Gross Weight | 33.06lbs / 36.81lbs |
| Back Height | 12.60" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

























Bar Stools with Back and Footrest Counter Height Dining Chairs 2PC/SET
Bar Stools with Back and Footrest Counter Height Dining Chairs 2PC/SET
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Counter Height Bar Stools Set of 2
- 360 degree rotating bar stool with adjustable height
- Bar Stools Set of 2 Modern Swivel Bar Chairs, Barstools Counter Height with High Backrest, Kitchen, Dining Room Beige
- 360° Velvet Swivel Bar Stools Set of 2, Adjustable Counter Height Bar Chairs
Description

| Upholstery Material | velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | silver |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | metal |
| Country of Origin | China |
| Product size | 17.13*20.08*36.22-44.09inch |
| Packing size | 22.83*18.11*17.32inch |
| Seat Height | 24.02-31.89" |
| Seat Width | 16.93" |
| Seat Depth | 14.96" |
| Net /Gross Weight | 33.06lbs / 36.81lbs |
| Back Height | 12.60" |
Original: $382.00
-70%$382.00
$114.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Velvet |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Counter Height Bar Stools Set of 2
- 360 degree rotating bar stool with adjustable height
- Bar Stools Set of 2 Modern Swivel Bar Chairs, Barstools Counter Height with High Backrest, Kitchen, Dining Room Beige
- 360° Velvet Swivel Bar Stools Set of 2, Adjustable Counter Height Bar Chairs
Description

| Upholstery Material | velvet |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Color | silver |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | metal |
| Country of Origin | China |
| Product size | 17.13*20.08*36.22-44.09inch |
| Packing size | 22.83*18.11*17.32inch |
| Seat Height | 24.02-31.89" |
| Seat Width | 16.93" |
| Seat Depth | 14.96" |
| Net /Gross Weight | 33.06lbs / 36.81lbs |
| Back Height | 12.60" |























