Bed frame with charging station full size, Grey, 83.1" L x 56.1" W x 39.2" H.
Specifications
| Main Color | Grey |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 83.10 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 39.20 |
| Weight (lbs) | 53.90 |
Product Features
- bed frame built-in 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports, so you can always charge your electronics
- The 2-tier storage headboard design provides you with storage space equivalent to a simple nightstand, keeping the room tidy and more cost-effective
- Firm Construction Platform Bed Frame with 13 heavy metal plates, 9 supported legs and a central bar.
- All the parts are delivered to your home in one box. Each part of the platform bed is clearly labeled and numbered; installation can be easily done by one person with clear instructions.
- Anti-slip strips between the bed slats are designed to help eliminate noise.Corner guards suitable for bed frame size can avoid sharp collisions.
Description

| Product Type | Bed with charging station |
| Color | Grey, Black |
| Material | Particle board, Steel |
| Size | 83.1'' L x 56.1'' W x 39'' H |
| Max. Static Load Capacity Daybed | 1000 LB |
| Charging Power | 120V / 12A |
| Number of USB ports | 2 |
| Assembly Required | about 40 min |
| Packages number | 1 |
| Package Contents | 1 x bed, 1 x assembly kit, 1 x Instruction |

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Bed frame with charging station full size, Grey, 83.1" L x 56.1" W x 39.2" H.
Bed frame with charging station full size, Grey, 83.1" L x 56.1" W x 39.2" H.
Specifications
| Main Color | Grey |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 83.10 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 39.20 |
| Weight (lbs) | 53.90 |
Product Features
- bed frame built-in 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports, so you can always charge your electronics
- The 2-tier storage headboard design provides you with storage space equivalent to a simple nightstand, keeping the room tidy and more cost-effective
- Firm Construction Platform Bed Frame with 13 heavy metal plates, 9 supported legs and a central bar.
- All the parts are delivered to your home in one box. Each part of the platform bed is clearly labeled and numbered; installation can be easily done by one person with clear instructions.
- Anti-slip strips between the bed slats are designed to help eliminate noise.Corner guards suitable for bed frame size can avoid sharp collisions.
Description

| Product Type | Bed with charging station |
| Color | Grey, Black |
| Material | Particle board, Steel |
| Size | 83.1'' L x 56.1'' W x 39'' H |
| Max. Static Load Capacity Daybed | 1000 LB |
| Charging Power | 120V / 12A |
| Number of USB ports | 2 |
| Assembly Required | about 40 min |
| Packages number | 1 |
| Package Contents | 1 x bed, 1 x assembly kit, 1 x Instruction |

Original: $170,300.00
-70%$170,300.00
$51,090.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Grey |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 83.10 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 39.20 |
| Weight (lbs) | 53.90 |
Product Features
- bed frame built-in 2 Standard Plug Outlets & 2 USB Ports, so you can always charge your electronics
- The 2-tier storage headboard design provides you with storage space equivalent to a simple nightstand, keeping the room tidy and more cost-effective
- Firm Construction Platform Bed Frame with 13 heavy metal plates, 9 supported legs and a central bar.
- All the parts are delivered to your home in one box. Each part of the platform bed is clearly labeled and numbered; installation can be easily done by one person with clear instructions.
- Anti-slip strips between the bed slats are designed to help eliminate noise.Corner guards suitable for bed frame size can avoid sharp collisions.
Description

| Product Type | Bed with charging station |
| Color | Grey, Black |
| Material | Particle board, Steel |
| Size | 83.1'' L x 56.1'' W x 39'' H |
| Max. Static Load Capacity Daybed | 1000 LB |
| Charging Power | 120V / 12A |
| Number of USB ports | 2 |
| Assembly Required | about 40 min |
| Packages number | 1 |
| Package Contents | 1 x bed, 1 x assembly kit, 1 x Instruction |
























