BOSS Audio MR1200PA Class A/B 1200 Watt 4 Channel Marine Amplifier and PA System
Product image 6
Product image 7
  • Weatherproof model provides a total power of 1200 watts with 225 watts x 4 RMS at 2 ohms, 113 watts x 4 RMS at 4 ohms, and up to 450 watts x 2 RMS bridged at 4 ohms
  • Built-in PA system for making announcements over tower/stereo speakers
  • Class A/B stereo amplifier is full-range with MOSFET power supply
  • High and low-level inputs allow for versatile use with factory or aftermarket radios
  • Features a unique rubber door which tightly seals all control panel openings when not in use
  • Channel configuration: 4/3/2 channel
  • Frequency response: 6Hz to 50kHz
  • Speaker impedance: 2 to 8 ohms
  • RCA inputs: 4-channel
  • Low-pass filter: 40 Hz to 150 Hz
  • High-pass filter: Fixed 200 Hz
  • Variable bass boost: 0 to 18 dB
  • Color: White
  • Dimensions (L x W x H): 12.72 x 7.32 x 2.07 inches
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • RCA inputs: 4-channel