Cartoon Twin Size Platform Bed with Trundle, Pink
Specifications
| Main Color | Pink+Blue |
| Main Material | MDF+LVL |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 75.20 |
| Assembled Width (in.) | 43.60 |
| Assembled Height (in.) | 30.70 |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- [Headboard Design]The headboard adopts a cute cartoon shape, adding beauty to your bedroom
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle can be swapped position for each other.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid MDF and LVL, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
Description

| Material | LVL+MDF |
| Size | Twin size platform bed |
| Color | Pink |
| Numbers of slat(bed) | 10 |
| Numbers of slat(trundle) | 7 |
| Function | Platform Bed |
| Decoration | With trundle |
| Numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 75.2''L*43.6''W*30.7''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed | 75.2''x 39.4'' |
| Total Height | 41.3'' |
| Trundle | 72'' x 39.4'' |
| Overall Product Weight | 89lb |
| Bed Weight Capability | 250lb |
| Trundle Weight Capability | 250lb |
| Recommended Mattress Thickness(Platform/Trundle) | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Cartoon Twin Size Platform Bed with Trundle, Pink
Cartoon Twin Size Platform Bed with Trundle, Pink
Specifications
| Main Color | Pink+Blue |
| Main Material | MDF+LVL |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 75.20 |
| Assembled Width (in.) | 43.60 |
| Assembled Height (in.) | 30.70 |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- [Headboard Design]The headboard adopts a cute cartoon shape, adding beauty to your bedroom
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle can be swapped position for each other.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid MDF and LVL, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
Description

| Material | LVL+MDF |
| Size | Twin size platform bed |
| Color | Pink |
| Numbers of slat(bed) | 10 |
| Numbers of slat(trundle) | 7 |
| Function | Platform Bed |
| Decoration | With trundle |
| Numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 75.2''L*43.6''W*30.7''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed | 75.2''x 39.4'' |
| Total Height | 41.3'' |
| Trundle | 72'' x 39.4'' |
| Overall Product Weight | 89lb |
| Bed Weight Capability | 250lb |
| Trundle Weight Capability | 250lb |
| Recommended Mattress Thickness(Platform/Trundle) | 6'' |
Original: $206,100.00
-70%$206,100.00
$61,830.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Pink+Blue |
| Main Material | MDF+LVL |
| Bed Size | Twin |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 75.20 |
| Assembled Width (in.) | 43.60 |
| Assembled Height (in.) | 30.70 |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- [Headboard Design]The headboard adopts a cute cartoon shape, adding beauty to your bedroom
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle can be swapped position for each other.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] Each order comes with a clear and detailed assembly instruction guide and all necessary tools are provided to get your bed assembled in no time.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid MDF and LVL, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
Description

| Material | LVL+MDF |
| Size | Twin size platform bed |
| Color | Pink |
| Numbers of slat(bed) | 10 |
| Numbers of slat(trundle) | 7 |
| Function | Platform Bed |
| Decoration | With trundle |
| Numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 75.2''L*43.6''W*30.7''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed | 75.2''x 39.4'' |
| Total Height | 41.3'' |
| Trundle | 72'' x 39.4'' |
| Overall Product Weight | 89lb |
| Bed Weight Capability | 250lb |
| Trundle Weight Capability | 250lb |
| Recommended Mattress Thickness(Platform/Trundle) | 6'' |























