Comfortable Solid Wood Three-Seater Sofa - Soft Cushions, Durable and Long-lasting,79.5" Sofa Couch for Living Room
Specifications
| Place of Origin | China |
| Filler | Fabric |
| Main Color | Brown |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.53 |
| Assembled Width (in.) | 31.30 |
| Assembled Height (in.) | 35.43 |
| Weight (lbs) | 92.40 |
Product Features
- Easy to assemble (can be assembled within 20 minutes normally).
- Imported rubber wood legs, solid wood feet, strong support(each seat can bear 220 pounds), natural surface texture,fine and smooth.
- High resilience sponge seat cushion, comfortable sittingexperience, the combination of solid wood and modernmaterials makes the product more aesthetically pleasing.
- The side magic tape file pocket allows for convenientstorage without taking up space.
- Suitable for living room environments.
Description
| Product Type: | Sofa |
| Product size: | 79.53"W * 31.3"D * 35.43"H |
| Seat Length: | 67.72" |
| Seat Depth: | 20.08" |
| Seat Hight: | 18.11" |
| Cushion thickness: | 6.3" |
| Leg Hight: | 4.8" |
| Distance from the Bottom of the sofa to the floor: | 4.8" |
| Height of Backrest: | 18.11" |
| Width of Arm: | 5.71" |
| Leg Material: | Rubber Wood |
| Internal Frame Material: | Pine+Plywood |
| Internal Seat Material: | Pocket Springs+Foam |
| Internal Backrest Material: | PP Foam |
| Maximum Load Bearing: | 660 LBS |
| Carton Size: | 69.69 "W*22.83 "D*20.08 "H |
| N.W.: | 92.4LBS |
| G.W.: | 102.3LBS |
| Material: | PU Cover+Pine+Plywood+Pocket Springs+Foam+PP Foam+Rubber Wood Legs |
| Assembly Method: | Seat/Arm/Back/Leg/Front Rail KD |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Comfortable Solid Wood Three-Seater Sofa - Soft Cushions, Durable and Long-lasting,79.5" Sofa Couch for Living Room
Comfortable Solid Wood Three-Seater Sofa - Soft Cushions, Durable and Long-lasting,79.5" Sofa Couch for Living Room
Specifications
| Place of Origin | China |
| Filler | Fabric |
| Main Color | Brown |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.53 |
| Assembled Width (in.) | 31.30 |
| Assembled Height (in.) | 35.43 |
| Weight (lbs) | 92.40 |
Product Features
- Easy to assemble (can be assembled within 20 minutes normally).
- Imported rubber wood legs, solid wood feet, strong support(each seat can bear 220 pounds), natural surface texture,fine and smooth.
- High resilience sponge seat cushion, comfortable sittingexperience, the combination of solid wood and modernmaterials makes the product more aesthetically pleasing.
- The side magic tape file pocket allows for convenientstorage without taking up space.
- Suitable for living room environments.
Description
| Product Type: | Sofa |
| Product size: | 79.53"W * 31.3"D * 35.43"H |
| Seat Length: | 67.72" |
| Seat Depth: | 20.08" |
| Seat Hight: | 18.11" |
| Cushion thickness: | 6.3" |
| Leg Hight: | 4.8" |
| Distance from the Bottom of the sofa to the floor: | 4.8" |
| Height of Backrest: | 18.11" |
| Width of Arm: | 5.71" |
| Leg Material: | Rubber Wood |
| Internal Frame Material: | Pine+Plywood |
| Internal Seat Material: | Pocket Springs+Foam |
| Internal Backrest Material: | PP Foam |
| Maximum Load Bearing: | 660 LBS |
| Carton Size: | 69.69 "W*22.83 "D*20.08 "H |
| N.W.: | 92.4LBS |
| G.W.: | 102.3LBS |
| Material: | PU Cover+Pine+Plywood+Pocket Springs+Foam+PP Foam+Rubber Wood Legs |
| Assembly Method: | Seat/Arm/Back/Leg/Front Rail KD |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Filler | Fabric |
| Main Color | Brown |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.53 |
| Assembled Width (in.) | 31.30 |
| Assembled Height (in.) | 35.43 |
| Weight (lbs) | 92.40 |
Product Features
- Easy to assemble (can be assembled within 20 minutes normally).
- Imported rubber wood legs, solid wood feet, strong support(each seat can bear 220 pounds), natural surface texture,fine and smooth.
- High resilience sponge seat cushion, comfortable sittingexperience, the combination of solid wood and modernmaterials makes the product more aesthetically pleasing.
- The side magic tape file pocket allows for convenientstorage without taking up space.
- Suitable for living room environments.
Description
| Product Type: | Sofa |
| Product size: | 79.53"W * 31.3"D * 35.43"H |
| Seat Length: | 67.72" |
| Seat Depth: | 20.08" |
| Seat Hight: | 18.11" |
| Cushion thickness: | 6.3" |
| Leg Hight: | 4.8" |
| Distance from the Bottom of the sofa to the floor: | 4.8" |
| Height of Backrest: | 18.11" |
| Width of Arm: | 5.71" |
| Leg Material: | Rubber Wood |
| Internal Frame Material: | Pine+Plywood |
| Internal Seat Material: | Pocket Springs+Foam |
| Internal Backrest Material: | PP Foam |
| Maximum Load Bearing: | 660 LBS |
| Carton Size: | 69.69 "W*22.83 "D*20.08 "H |
| N.W.: | 92.4LBS |
| G.W.: | 102.3LBS |
| Material: | PU Cover+Pine+Plywood+Pocket Springs+Foam+PP Foam+Rubber Wood Legs |
| Assembly Method: | Seat/Arm/Back/Leg/Front Rail KD |























