Computer Chair Office Chair Adjustable Swivel Chair Fabric Seat Home Study Chair
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 22.44 |
| Assembled Width (in.) | 22.83 |
| Assembled Height (in.) | 27.95 |
| Weight (lbs) | 28.48 |
Product Features
- Home Swivel Office Chair Desk Chair with Wheels
- Comfortable Soft Seat Office Chair with Upholstery, Adjustable Seat Height
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid Wood |
| Leg Color | Light brown |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Room Type | Office, Living Room |
| Leg Material | wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 22.44*22.83*27.95-31.89inch |
| Seat Height | 17.72-22.05" |
| Seat Width | 19.29" |
| Seat Depth | 20.47"remove the pillow12.99"includ the pillow |
| Net /Gross Weight | 28.48Lbs / 32.88Lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























Computer Chair Office Chair Adjustable Swivel Chair Fabric Seat Home Study Chair
Computer Chair Office Chair Adjustable Swivel Chair Fabric Seat Home Study Chair
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 22.44 |
| Assembled Width (in.) | 22.83 |
| Assembled Height (in.) | 27.95 |
| Weight (lbs) | 28.48 |
Product Features
- Home Swivel Office Chair Desk Chair with Wheels
- Comfortable Soft Seat Office Chair with Upholstery, Adjustable Seat Height
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid Wood |
| Leg Color | Light brown |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Room Type | Office, Living Room |
| Leg Material | wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 22.44*22.83*27.95-31.89inch |
| Seat Height | 17.72-22.05" |
| Seat Width | 19.29" |
| Seat Depth | 20.47"remove the pillow12.99"includ the pillow |
| Net /Gross Weight | 28.48Lbs / 32.88Lbs |
Original: $172,400.00
-70%$172,400.00
$51,720.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 22.44 |
| Assembled Width (in.) | 22.83 |
| Assembled Height (in.) | 27.95 |
| Weight (lbs) | 28.48 |
Product Features
- Home Swivel Office Chair Desk Chair with Wheels
- Comfortable Soft Seat Office Chair with Upholstery, Adjustable Seat Height
Description

| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid Wood |
| Leg Color | Light brown |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Room Type | Office, Living Room |
| Leg Material | wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 22.44*22.83*27.95-31.89inch |
| Seat Height | 17.72-22.05" |
| Seat Width | 19.29" |
| Seat Depth | 20.47"remove the pillow12.99"includ the pillow |
| Net /Gross Weight | 28.48Lbs / 32.88Lbs |























