Contemporary Designed Fabric Upholstered Accent/Dining Chair /Barrel Side Chairs Kitchen Armchair for Living Room 2PC/SET
Specifications
| Main Color | Emerald |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
Description

| Upholstery Material | Polyester fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | plyood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 24.21*21.26*26.57inch |
| Packing size | 24.41*24.02*31.89 inch |
| Seat Height | 17.52" |
| Seat Width | 17.72" |
| Seat Depth | 18.11" |
| Net /Gross Weight | 48.93Lbs / 55.1Lbs |
| Back height | 9.84" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





















Contemporary Designed Fabric Upholstered Accent/Dining Chair /Barrel Side Chairs Kitchen Armchair for Living Room 2PC/SET
Contemporary Designed Fabric Upholstered Accent/Dining Chair /Barrel Side Chairs Kitchen Armchair for Living Room 2PC/SET
Specifications
| Main Color | Emerald |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
Description

| Upholstery Material | Polyester fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | plyood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 24.21*21.26*26.57inch |
| Packing size | 24.41*24.02*31.89 inch |
| Seat Height | 17.52" |
| Seat Width | 17.72" |
| Seat Depth | 18.11" |
| Net /Gross Weight | 48.93Lbs / 55.1Lbs |
| Back height | 9.84" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Emerald |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Wood Frame Armchair, Modern Accent Chair Lounge Chair for Living Room
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Velvet Accent Chair with Ottoman for Living Room, Bedroom
Description

| Upholstery Material | Polyester fabric |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | plyood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 24.21*21.26*26.57inch |
| Packing size | 24.41*24.02*31.89 inch |
| Seat Height | 17.52" |
| Seat Width | 17.72" |
| Seat Depth | 18.11" |
| Net /Gross Weight | 48.93Lbs / 55.1Lbs |
| Back height | 9.84" |























