Contemporary Fabric Button Tufted 26 Inch Counter Stools, Set of 2, Brown
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Brown |
| Main Material | Fabric |
| Seat Height | 26" |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 19.00 |
| Assembled Width (in.) | 25.75 |
| Assembled Height (in.) | 41.50 |
| Weight (lbs) | 19.80 |
Product Features
- Featuring clean lines, refined button-tufted waffle stitching, and smooth upholstery, our counter stool set offers the look, feel, and design of a truly contemporary piece. With a minimalistic yet refined structure, this set brings out a simplistic style that emphasizes comfort and functionality.
- The button-tufted stitching in the backrest offers an extra touch of sophistication that enhances its contemporary design. The waffle stitch pattern adds a bit of texture without sacrificing any comfort.
- Our counter stool set is generously upholstered, giving any room a refined appearance. This provides a smooth, immaculate texture for this piece as well as plush seating for comfort.
- Our environmentally-friendly wood not only offers plenty of durabilities but also gives this piece a beautiful natural-grain look. Combined with a gorgeous finish, this wood will truly stand out in any room.
- Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. Each counter stool is 19.00" W x 25.75" D x 41.50" H with a seat height of 26.00. You will love how much your space can transform with the simple addition of this charming counter stool set.
Description
| Overall Size | 41.5'' H X 19'' W X 25.75'' D |
| Seat Size | 19'' W X 18.25'' D |
| Seat Back Size | 15.5'' H |
| Seat Height - Floor to Seat | 26'' H |
| Color | Brown |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Maximum Weight Recommendation | 300 lb. |
| Style | Contemporary |
| Pattern | Solid |
| Included Components | Two (2) Barstools |
| Shape | L-Shaped |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Furniture Finish | Espresso |
| Item Weight | 19.8 pounds |
| Fabric Type | Faux Leather |
| Assembly required | Yes |
| Number of pieces | 2 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Contemporary Fabric Button Tufted 26 Inch Counter Stools, Set of 2, Brown
Contemporary Fabric Button Tufted 26 Inch Counter Stools, Set of 2, Brown
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Brown |
| Main Material | Fabric |
| Seat Height | 26" |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 19.00 |
| Assembled Width (in.) | 25.75 |
| Assembled Height (in.) | 41.50 |
| Weight (lbs) | 19.80 |
Product Features
- Featuring clean lines, refined button-tufted waffle stitching, and smooth upholstery, our counter stool set offers the look, feel, and design of a truly contemporary piece. With a minimalistic yet refined structure, this set brings out a simplistic style that emphasizes comfort and functionality.
- The button-tufted stitching in the backrest offers an extra touch of sophistication that enhances its contemporary design. The waffle stitch pattern adds a bit of texture without sacrificing any comfort.
- Our counter stool set is generously upholstered, giving any room a refined appearance. This provides a smooth, immaculate texture for this piece as well as plush seating for comfort.
- Our environmentally-friendly wood not only offers plenty of durabilities but also gives this piece a beautiful natural-grain look. Combined with a gorgeous finish, this wood will truly stand out in any room.
- Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. Each counter stool is 19.00" W x 25.75" D x 41.50" H with a seat height of 26.00. You will love how much your space can transform with the simple addition of this charming counter stool set.
Description
| Overall Size | 41.5'' H X 19'' W X 25.75'' D |
| Seat Size | 19'' W X 18.25'' D |
| Seat Back Size | 15.5'' H |
| Seat Height - Floor to Seat | 26'' H |
| Color | Brown |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Maximum Weight Recommendation | 300 lb. |
| Style | Contemporary |
| Pattern | Solid |
| Included Components | Two (2) Barstools |
| Shape | L-Shaped |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Furniture Finish | Espresso |
| Item Weight | 19.8 pounds |
| Fabric Type | Faux Leather |
| Assembly required | Yes |
| Number of pieces | 2 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Brown |
| Main Material | Fabric |
| Seat Height | 26" |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 19.00 |
| Assembled Width (in.) | 25.75 |
| Assembled Height (in.) | 41.50 |
| Weight (lbs) | 19.80 |
Product Features
- Featuring clean lines, refined button-tufted waffle stitching, and smooth upholstery, our counter stool set offers the look, feel, and design of a truly contemporary piece. With a minimalistic yet refined structure, this set brings out a simplistic style that emphasizes comfort and functionality.
- The button-tufted stitching in the backrest offers an extra touch of sophistication that enhances its contemporary design. The waffle stitch pattern adds a bit of texture without sacrificing any comfort.
- Our counter stool set is generously upholstered, giving any room a refined appearance. This provides a smooth, immaculate texture for this piece as well as plush seating for comfort.
- Our environmentally-friendly wood not only offers plenty of durabilities but also gives this piece a beautiful natural-grain look. Combined with a gorgeous finish, this wood will truly stand out in any room.
- Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. Each counter stool is 19.00" W x 25.75" D x 41.50" H with a seat height of 26.00. You will love how much your space can transform with the simple addition of this charming counter stool set.
Description
| Overall Size | 41.5'' H X 19'' W X 25.75'' D |
| Seat Size | 19'' W X 18.25'' D |
| Seat Back Size | 15.5'' H |
| Seat Height - Floor to Seat | 26'' H |
| Color | Brown |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Maximum Weight Recommendation | 300 lb. |
| Style | Contemporary |
| Pattern | Solid |
| Included Components | Two (2) Barstools |
| Shape | L-Shaped |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Furniture Finish | Espresso |
| Item Weight | 19.8 pounds |
| Fabric Type | Faux Leather |
| Assembly required | Yes |
| Number of pieces | 2 |























