Convertible Sofa Bed Futon with Solid Wood Legs Linen Fabric Blue
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- VERSATILITY:This Futon sofa bed is ideal choice for small spaces, well suited for any apartment or studio. Three backrest settings let you enjoy relaxing or sleeping.
- EASY ASSEMBLY:All parts and tools are hidden in the bottom of the sofa bed. Just take it out of box and install the legs, you will have a multifunctional sofa in minutes.
- COMFORTABLE SUPPORT:With high quality foam and spring,linen fabric ,the sofa not too soft or too hard which is perfect to sit as well as to sleep on it.
- SOLID WOOD LEGS: Brown solid wood legs make the sofa sturdy and looks stylish.
- REMOVABLE ARMS:The arms are connected with a zipper, so it can be removable or fixed.
- PRODUCT DIMENSIONS:As a sofa dimension: 65.7"L x 32.2"W x 30"H. Unfold as a Futon dimension:65.7"L x 37.4"W x 15"H. Weight capacity:500LBS
Description
| Product Type | Sofa bed |
| Overall Dimension | Sofa:65.7"L x 32.2"W x 30"H Bed:65.7"L x 37.4"W x 15"H |
| Overall Product Weight | 63.8lbs |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Material | Linen fabric |
| Seat Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Back Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Wood species | Eucalyptus |
| Leg Material | Solid wood(rubber wood) |
| Leg Color | Brown |
| Seat Construction | Wood+spring |
| Foam Density | 1.7lbs./cu.ft. |
| Arm Type | Round |
| Toss Pillows | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Reversible Cushions | No |
| Storage | No |
| Weight Capacity | 500lbs |
| Product Care | Wipe with fabric cleaner |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Convertible Sofa Bed Futon with Solid Wood Legs Linen Fabric Blue
Convertible Sofa Bed Futon with Solid Wood Legs Linen Fabric Blue
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- VERSATILITY:This Futon sofa bed is ideal choice for small spaces, well suited for any apartment or studio. Three backrest settings let you enjoy relaxing or sleeping.
- EASY ASSEMBLY:All parts and tools are hidden in the bottom of the sofa bed. Just take it out of box and install the legs, you will have a multifunctional sofa in minutes.
- COMFORTABLE SUPPORT:With high quality foam and spring,linen fabric ,the sofa not too soft or too hard which is perfect to sit as well as to sleep on it.
- SOLID WOOD LEGS: Brown solid wood legs make the sofa sturdy and looks stylish.
- REMOVABLE ARMS:The arms are connected with a zipper, so it can be removable or fixed.
- PRODUCT DIMENSIONS:As a sofa dimension: 65.7"L x 32.2"W x 30"H. Unfold as a Futon dimension:65.7"L x 37.4"W x 15"H. Weight capacity:500LBS
Description
| Product Type | Sofa bed |
| Overall Dimension | Sofa:65.7"L x 32.2"W x 30"H Bed:65.7"L x 37.4"W x 15"H |
| Overall Product Weight | 63.8lbs |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Material | Linen fabric |
| Seat Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Back Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Wood species | Eucalyptus |
| Leg Material | Solid wood(rubber wood) |
| Leg Color | Brown |
| Seat Construction | Wood+spring |
| Foam Density | 1.7lbs./cu.ft. |
| Arm Type | Round |
| Toss Pillows | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Reversible Cushions | No |
| Storage | No |
| Weight Capacity | 500lbs |
| Product Care | Wipe with fabric cleaner |
Original: $544.00
-70%$544.00
$163.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Fabric |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- VERSATILITY:This Futon sofa bed is ideal choice for small spaces, well suited for any apartment or studio. Three backrest settings let you enjoy relaxing or sleeping.
- EASY ASSEMBLY:All parts and tools are hidden in the bottom of the sofa bed. Just take it out of box and install the legs, you will have a multifunctional sofa in minutes.
- COMFORTABLE SUPPORT:With high quality foam and spring,linen fabric ,the sofa not too soft or too hard which is perfect to sit as well as to sleep on it.
- SOLID WOOD LEGS: Brown solid wood legs make the sofa sturdy and looks stylish.
- REMOVABLE ARMS:The arms are connected with a zipper, so it can be removable or fixed.
- PRODUCT DIMENSIONS:As a sofa dimension: 65.7"L x 32.2"W x 30"H. Unfold as a Futon dimension:65.7"L x 37.4"W x 15"H. Weight capacity:500LBS
Description
| Product Type | Sofa bed |
| Overall Dimension | Sofa:65.7"L x 32.2"W x 30"H Bed:65.7"L x 37.4"W x 15"H |
| Overall Product Weight | 63.8lbs |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Material | Linen fabric |
| Seat Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Back Cushion Fill Material | Foam+Polyester |
| Frame Material | Solid Wood+Plywood+Metal |
| Wood species | Eucalyptus |
| Leg Material | Solid wood(rubber wood) |
| Leg Color | Brown |
| Seat Construction | Wood+spring |
| Foam Density | 1.7lbs./cu.ft. |
| Arm Type | Round |
| Toss Pillows | No |
| Removable Cushion Cover | No |
| Reversible Cushions | No |
| Storage | No |
| Weight Capacity | 500lbs |
| Product Care | Wipe with fabric cleaner |























