Full Size Loft Bed with Storage Shelves and Under-bed Desk, Espresso
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Espresso |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
| Size | Full |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.70 |
| Assembled Width (in.) | 57.20 |
| Assembled Height (in.) | 68.30 |
| Weight (lbs) | 170.50 |
Product Features
- With workstation: comes with a desk and shelves underneath.
- Sturdy and durable: made of solid wood and MDF, the bed can stand the test of time.
- Space-saving: loft design opens up floor space for work.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Color | Espresso |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No Need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.7''L*57.2''W*68.3''H |
| Bed Inner Dimension | 54.3''x77'' |
| Total Height | 68.3'' |
| Number of Slats | 14pcs |
| Overall Product Weight | 170.5lb |
| Weight Capacity | 250lb |
| Recommend Mattress Thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Full Size Loft Bed with Storage Shelves and Under-bed Desk, Espresso
Full Size Loft Bed with Storage Shelves and Under-bed Desk, Espresso
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Espresso |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
| Size | Full |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.70 |
| Assembled Width (in.) | 57.20 |
| Assembled Height (in.) | 68.30 |
| Weight (lbs) | 170.50 |
Product Features
- With workstation: comes with a desk and shelves underneath.
- Sturdy and durable: made of solid wood and MDF, the bed can stand the test of time.
- Space-saving: loft design opens up floor space for work.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Color | Espresso |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No Need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.7''L*57.2''W*68.3''H |
| Bed Inner Dimension | 54.3''x77'' |
| Total Height | 68.3'' |
| Number of Slats | 14pcs |
| Overall Product Weight | 170.5lb |
| Weight Capacity | 250lb |
| Recommend Mattress Thickness | 6'' |
Original: $1,442.00
-70%$1,442.00
$432.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Espresso |
| Main Material | Pine |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
| Size | Full |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.70 |
| Assembled Width (in.) | 57.20 |
| Assembled Height (in.) | 68.30 |
| Weight (lbs) | 170.50 |
Product Features
- With workstation: comes with a desk and shelves underneath.
- Sturdy and durable: made of solid wood and MDF, the bed can stand the test of time.
- Space-saving: loft design opens up floor space for work.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Color | Espresso |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No Need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.7''L*57.2''W*68.3''H |
| Bed Inner Dimension | 54.3''x77'' |
| Total Height | 68.3'' |
| Number of Slats | 14pcs |
| Overall Product Weight | 170.5lb |
| Weight Capacity | 250lb |
| Recommend Mattress Thickness | 6'' |























