Full Size Metal House Bed with Fence and Door, Black
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 71.50 |
| Weight (lbs) | 72.00 |
Product Features
- [House-Shaped Design] The house bed featuring a classic house-shaped, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof and uniquely shaped guardrail for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Distressed Washed Design] This house bed has a distressed washed design, which gives a very special feeling and makes this bed unique.
- [A Better Space to Play] You can choose not to put the mattress in the bed frame, but let the child freely DIY this space to fully stimulate the child's creativity.
- [Fence with Door] The bed is fenced around the perimeter, but it is not a completely enclosed space because it has a small door over the fence. Kids can enter and exit freely through this small door.
- [Solid Construction] The house platform bed crafted from high-quality metal can last for long time use. The roof and fence are made from metal, ensuring strong stability and durability.
Description

| Material | Metal |
| Size | Full |
| Color | Black |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77''L x 56.1''W x 71.5''H |
| Full Bed | 54.1'' x 75'' |
| Total Height | 71.5'' |
| Number of Bed Slats | 0 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 72lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






















Full Size Metal House Bed with Fence and Door, Black
Full Size Metal House Bed with Fence and Door, Black
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 71.50 |
| Weight (lbs) | 72.00 |
Product Features
- [House-Shaped Design] The house bed featuring a classic house-shaped, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof and uniquely shaped guardrail for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Distressed Washed Design] This house bed has a distressed washed design, which gives a very special feeling and makes this bed unique.
- [A Better Space to Play] You can choose not to put the mattress in the bed frame, but let the child freely DIY this space to fully stimulate the child's creativity.
- [Fence with Door] The bed is fenced around the perimeter, but it is not a completely enclosed space because it has a small door over the fence. Kids can enter and exit freely through this small door.
- [Solid Construction] The house platform bed crafted from high-quality metal can last for long time use. The roof and fence are made from metal, ensuring strong stability and durability.
Description

| Material | Metal |
| Size | Full |
| Color | Black |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77''L x 56.1''W x 71.5''H |
| Full Bed | 54.1'' x 75'' |
| Total Height | 71.5'' |
| Number of Bed Slats | 0 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 72lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.10 |
| Assembled Height (in.) | 71.50 |
| Weight (lbs) | 72.00 |
Product Features
- [House-Shaped Design] The house bed featuring a classic house-shaped, this imaginative bed is equipped with a whimsical sky roof and uniquely shaped guardrail for a fun bedroom environment that your child will love.
- [Distressed Washed Design] This house bed has a distressed washed design, which gives a very special feeling and makes this bed unique.
- [A Better Space to Play] You can choose not to put the mattress in the bed frame, but let the child freely DIY this space to fully stimulate the child's creativity.
- [Fence with Door] The bed is fenced around the perimeter, but it is not a completely enclosed space because it has a small door over the fence. Kids can enter and exit freely through this small door.
- [Solid Construction] The house platform bed crafted from high-quality metal can last for long time use. The roof and fence are made from metal, ensuring strong stability and durability.
Description

| Material | Metal |
| Size | Full |
| Color | Black |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77''L x 56.1''W x 71.5''H |
| Full Bed | 54.1'' x 75'' |
| Total Height | 71.5'' |
| Number of Bed Slats | 0 |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 72lbs |























