Full Size Metal House Platform Bed with Roof and Chimney, White
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.34 |
| Assembled Width (in.) | 56.49 |
| Assembled Height (in.) | 73.03 |
| Weight (lbs) | 64.00 |
Product Features
- [Adorable House Bed Design] The whimsical house shape of this kids bed adds charm and character to any child's bedroom . Featuring a classic house roof, this unique Montessori bed frame can be decorated to different style with your children, which offers a happy together time between you. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Safe for Kids] Crafted with metal frame, this house bed is manufactured for sound stability and security that can withstand playing without dangerous wobbling. With strong load-bearing capacity, the house bed can withstand the test of time, provide strong protection for children.
- [Multifunctional Design] There is a big space underneath the bed for storage. Your clothing, toys or quilts can be stuffed under the bed. this twin daybed for children and the compact design makes it suitable for any room, living room, bedroom, kids room, spare room, etc.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 78.34''L x 56.49''W x 73.03''H |
| Full Bed | 74.8'' x 56.49'' |
| Total Height | 73.03'' |
| Number of Bed Slats | 20pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 64lbs |
| Bed Weight Capacity | 265lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Full Size Metal House Platform Bed with Roof and Chimney, White
Full Size Metal House Platform Bed with Roof and Chimney, White
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.34 |
| Assembled Width (in.) | 56.49 |
| Assembled Height (in.) | 73.03 |
| Weight (lbs) | 64.00 |
Product Features
- [Adorable House Bed Design] The whimsical house shape of this kids bed adds charm and character to any child's bedroom . Featuring a classic house roof, this unique Montessori bed frame can be decorated to different style with your children, which offers a happy together time between you. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Safe for Kids] Crafted with metal frame, this house bed is manufactured for sound stability and security that can withstand playing without dangerous wobbling. With strong load-bearing capacity, the house bed can withstand the test of time, provide strong protection for children.
- [Multifunctional Design] There is a big space underneath the bed for storage. Your clothing, toys or quilts can be stuffed under the bed. this twin daybed for children and the compact design makes it suitable for any room, living room, bedroom, kids room, spare room, etc.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 78.34''L x 56.49''W x 73.03''H |
| Full Bed | 74.8'' x 56.49'' |
| Total Height | 73.03'' |
| Number of Bed Slats | 20pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 64lbs |
| Bed Weight Capacity | 265lbs |
Original: $200,700.00
-70%$200,700.00
$60,210.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.34 |
| Assembled Width (in.) | 56.49 |
| Assembled Height (in.) | 73.03 |
| Weight (lbs) | 64.00 |
Product Features
- [Adorable House Bed Design] The whimsical house shape of this kids bed adds charm and character to any child's bedroom . Featuring a classic house roof, this unique Montessori bed frame can be decorated to different style with your children, which offers a happy together time between you. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Safe for Kids] Crafted with metal frame, this house bed is manufactured for sound stability and security that can withstand playing without dangerous wobbling. With strong load-bearing capacity, the house bed can withstand the test of time, provide strong protection for children.
- [Multifunctional Design] There is a big space underneath the bed for storage. Your clothing, toys or quilts can be stuffed under the bed. this twin daybed for children and the compact design makes it suitable for any room, living room, bedroom, kids room, spare room, etc.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 78.34''L x 56.49''W x 73.03''H |
| Full Bed | 74.8'' x 56.49'' |
| Total Height | 73.03'' |
| Number of Bed Slats | 20pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 64lbs |
| Bed Weight Capacity | 265lbs |























