Full Size Metal Loft Bed with Desk, Storage Staircase and Small Wardrobe, Storage stairs can be installed left and right,Black
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 56.50 |
| Assembled Height (in.) | 70.00 |
| Weight (lbs) | 190.00 |
Product Features
- [Sturdy Metal Frame] Strong metal frame that includes an integrated ladder, full-length guardrails and secured metal slats to ensure security and stability.
- [Multifunctional Design] Loft bed with a staircase must be a benefit for you to put something in, this full loft bed is built with one comfortable sleeping space, one built-in desk and one small Wardrobe.
- [Storage Wardrobe and Staircase] The wardrobe comes with its own clothes rack, and the built-in staircase can be used as both a staircase and a storage space for you to store daily necessities.And storage stairs can be installed left and right.
- [Modern Style] Crafted of metal in a clean painted finish, this bed strikes a clean-lined silhouette with a horizontal slatted headboard and footboard, matching guard rail.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Full |
| Color | Black |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 94.3''L*56.5''W*70''H |
| Loft Bed Dimension | 76.6'' x 54.1'' |
| Total height | 70'' |
| Number of Slats | 20pcs |
| Overall Product Weight | 190lb |
| Bed weight capability | 350lb |
| Recommend Bed Mattress Thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Full Size Metal Loft Bed with Desk, Storage Staircase and Small Wardrobe, Storage stairs can be installed left and right,Black
Full Size Metal Loft Bed with Desk, Storage Staircase and Small Wardrobe, Storage stairs can be installed left and right,Black
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 56.50 |
| Assembled Height (in.) | 70.00 |
| Weight (lbs) | 190.00 |
Product Features
- [Sturdy Metal Frame] Strong metal frame that includes an integrated ladder, full-length guardrails and secured metal slats to ensure security and stability.
- [Multifunctional Design] Loft bed with a staircase must be a benefit for you to put something in, this full loft bed is built with one comfortable sleeping space, one built-in desk and one small Wardrobe.
- [Storage Wardrobe and Staircase] The wardrobe comes with its own clothes rack, and the built-in staircase can be used as both a staircase and a storage space for you to store daily necessities.And storage stairs can be installed left and right.
- [Modern Style] Crafted of metal in a clean painted finish, this bed strikes a clean-lined silhouette with a horizontal slatted headboard and footboard, matching guard rail.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Full |
| Color | Black |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 94.3''L*56.5''W*70''H |
| Loft Bed Dimension | 76.6'' x 54.1'' |
| Total height | 70'' |
| Number of Slats | 20pcs |
| Overall Product Weight | 190lb |
| Bed weight capability | 350lb |
| Recommend Bed Mattress Thickness | 6'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 56.50 |
| Assembled Height (in.) | 70.00 |
| Weight (lbs) | 190.00 |
Product Features
- [Sturdy Metal Frame] Strong metal frame that includes an integrated ladder, full-length guardrails and secured metal slats to ensure security and stability.
- [Multifunctional Design] Loft bed with a staircase must be a benefit for you to put something in, this full loft bed is built with one comfortable sleeping space, one built-in desk and one small Wardrobe.
- [Storage Wardrobe and Staircase] The wardrobe comes with its own clothes rack, and the built-in staircase can be used as both a staircase and a storage space for you to store daily necessities.And storage stairs can be installed left and right.
- [Modern Style] Crafted of metal in a clean painted finish, this bed strikes a clean-lined silhouette with a horizontal slatted headboard and footboard, matching guard rail.
- [No Box Spring Needed] Due to the system of metal slats, no box spring is required -simply top with the standard mattress of your choice.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Full |
| Color | Black |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 94.3''L*56.5''W*70''H |
| Loft Bed Dimension | 76.6'' x 54.1'' |
| Total height | 70'' |
| Number of Slats | 20pcs |
| Overall Product Weight | 190lb |
| Bed weight capability | 350lb |
| Recommend Bed Mattress Thickness | 6'' |























