Full Size Metal Platform Bed with 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.30 |
| Assembled Width (in.) | 54.10 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 117.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid metal, this platform bed features a sturdy high quality solid metal construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Unique Headboard and Footboard] The headboard and footboard feature unique metal cutout decoration. The combination of white and gold adds an elegant touch to your room.
- [2 Storage Drawers] With 2 storage drawers underneath the bed frame, this bed solves the problem of storing out-of-season clothing and bedding, and the PVC upholstered drawers with wheels can be easily pushed and pulled for easy cleaning.
- [No Spring Box Needed] Reliable and closely spaced metal slats are designed to support and extend the life of your latex, memory foam or spring mattress without the need for a box spring.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended.
Description

| Material | Metal+PVC(Drawer) |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.3''L x 54.1''W x 47.2''H |
| Full Bed | 75.2'' x 51.2'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 117lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Full Size Metal Platform Bed with 2 Drawers, White
Full Size Metal Platform Bed with 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.30 |
| Assembled Width (in.) | 54.10 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 117.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid metal, this platform bed features a sturdy high quality solid metal construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Unique Headboard and Footboard] The headboard and footboard feature unique metal cutout decoration. The combination of white and gold adds an elegant touch to your room.
- [2 Storage Drawers] With 2 storage drawers underneath the bed frame, this bed solves the problem of storing out-of-season clothing and bedding, and the PVC upholstered drawers with wheels can be easily pushed and pulled for easy cleaning.
- [No Spring Box Needed] Reliable and closely spaced metal slats are designed to support and extend the life of your latex, memory foam or spring mattress without the need for a box spring.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended.
Description

| Material | Metal+PVC(Drawer) |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.3''L x 54.1''W x 47.2''H |
| Full Bed | 75.2'' x 51.2'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 117lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.30 |
| Assembled Width (in.) | 54.10 |
| Assembled Height (in.) | 47.20 |
| Weight (lbs) | 117.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid metal, this platform bed features a sturdy high quality solid metal construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Unique Headboard and Footboard] The headboard and footboard feature unique metal cutout decoration. The combination of white and gold adds an elegant touch to your room.
- [2 Storage Drawers] With 2 storage drawers underneath the bed frame, this bed solves the problem of storing out-of-season clothing and bedding, and the PVC upholstered drawers with wheels can be easily pushed and pulled for easy cleaning.
- [No Spring Box Needed] Reliable and closely spaced metal slats are designed to support and extend the life of your latex, memory foam or spring mattress without the need for a box spring.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended.
Description

| Material | Metal+PVC(Drawer) |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.3''L x 54.1''W x 47.2''H |
| Full Bed | 75.2'' x 51.2'' |
| Total Height | 47.2'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 117lbs |
| Bed Weight Capacity | 500lbs |























