Full Size Metal & Wood Loft Bed with L -shaped desk and shelves, Black and Brown
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.20 |
| Assembled Width (in.) | 56.00 |
| Assembled Height (in.) | 69.70 |
| Weight (lbs) | 138.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of metal+MDF, this loft bed features a sturdy high quality metal construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi -functional design] Featuring the characteristic of two storage, a L-shaped desk, you can make full use of these functions.
- [Space-Saving] Friendly space under the bed, enough for putting TV station, small sofa & chairs, etc.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the 15.2'' height guardrails, preventing accidental falls. Strong security guardrail to ensure your safety.
- [No Box Spring Required] The metal slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Full |
| Color | Black+Brown |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77.2''L x 56''W x 69.7''H |
| Full Bed | 75.2'' x 54'' |
| Total Height | 69.7'' |
| Number of Bed Slats | 16pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 138lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Full Size Metal & Wood Loft Bed with L -shaped desk and shelves, Black and Brown
Full Size Metal & Wood Loft Bed with L -shaped desk and shelves, Black and Brown
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.20 |
| Assembled Width (in.) | 56.00 |
| Assembled Height (in.) | 69.70 |
| Weight (lbs) | 138.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of metal+MDF, this loft bed features a sturdy high quality metal construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi -functional design] Featuring the characteristic of two storage, a L-shaped desk, you can make full use of these functions.
- [Space-Saving] Friendly space under the bed, enough for putting TV station, small sofa & chairs, etc.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the 15.2'' height guardrails, preventing accidental falls. Strong security guardrail to ensure your safety.
- [No Box Spring Required] The metal slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Full |
| Color | Black+Brown |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77.2''L x 56''W x 69.7''H |
| Full Bed | 75.2'' x 54'' |
| Total Height | 69.7'' |
| Number of Bed Slats | 16pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 138lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Metal |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.20 |
| Assembled Width (in.) | 56.00 |
| Assembled Height (in.) | 69.70 |
| Weight (lbs) | 138.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of metal+MDF, this loft bed features a sturdy high quality metal construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi -functional design] Featuring the characteristic of two storage, a L-shaped desk, you can make full use of these functions.
- [Space-Saving] Friendly space under the bed, enough for putting TV station, small sofa & chairs, etc.
- [Safety Guaranteed] The bed is fenced around the 15.2'' height guardrails, preventing accidental falls. Strong security guardrail to ensure your safety.
- [No Box Spring Required] The metal slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Metal+MDF |
| Size | Full |
| Color | Black+Brown |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 77.2''L x 56''W x 69.7''H |
| Full Bed | 75.2'' x 54'' |
| Total Height | 69.7'' |
| Number of Bed Slats | 16pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 138lbs |
| Bed Weight Capacity | 250lb |























