Full Size Platform Bed with Drawers and Storage Shelves, Blue
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 87.70 |
| Assembled Width (in.) | 56.70 |
| Assembled Height (in.) | 50.00 |
| Weight (lbs) | 169.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] Four drawers and shelves make the bed very spacious for the user without the need for special storage furniture.
- [with Headboard and Footboard] This bed has a headboard and footboard to provide a more comfortable and safe sleep.
- [Modern Style] This solid pine wood full size platform bed with shelves and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Sturdy Frame] Crafted with high quality pine wood and MDF, this bed is sturdy and solid. Closely connected solid wood slats provide stable support.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 87.7''L*56.7''W*50''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 75.4'' x 53.2'' |
| Total height | 50'' |
| Number of Slats | 8pcs |
| Overall Product Weight | 169lb |
| Bed Weight Capability | 350lb |
| Recommend mattress thickness of | 6-8'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Full Size Platform Bed with Drawers and Storage Shelves, Blue
Full Size Platform Bed with Drawers and Storage Shelves, Blue
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 87.70 |
| Assembled Width (in.) | 56.70 |
| Assembled Height (in.) | 50.00 |
| Weight (lbs) | 169.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] Four drawers and shelves make the bed very spacious for the user without the need for special storage furniture.
- [with Headboard and Footboard] This bed has a headboard and footboard to provide a more comfortable and safe sleep.
- [Modern Style] This solid pine wood full size platform bed with shelves and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Sturdy Frame] Crafted with high quality pine wood and MDF, this bed is sturdy and solid. Closely connected solid wood slats provide stable support.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 87.7''L*56.7''W*50''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 75.4'' x 53.2'' |
| Total height | 50'' |
| Number of Slats | 8pcs |
| Overall Product Weight | 169lb |
| Bed Weight Capability | 350lb |
| Recommend mattress thickness of | 6-8'' |
Original: $815.78
-70%$815.78
$244.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Blue |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 87.70 |
| Assembled Width (in.) | 56.70 |
| Assembled Height (in.) | 50.00 |
| Weight (lbs) | 169.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] Four drawers and shelves make the bed very spacious for the user without the need for special storage furniture.
- [with Headboard and Footboard] This bed has a headboard and footboard to provide a more comfortable and safe sleep.
- [Modern Style] This solid pine wood full size platform bed with shelves and drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It gives any room a spark of style that's both modern and timeless.
- [Sturdy Frame] Crafted with high quality pine wood and MDF, this bed is sturdy and solid. Closely connected solid wood slats provide stable support.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 87.7''L*56.7''W*50''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Bed Dimension | 75.4'' x 53.2'' |
| Total height | 50'' |
| Number of Slats | 8pcs |
| Overall Product Weight | 169lb |
| Bed Weight Capability | 350lb |
| Recommend mattress thickness of | 6-8'' |























