Full Size Platform Bed with Storage Headboard and a Big Drawer, Cream
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Cream |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 88.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.30 |
| Assembled Height (in.) | 44.10 |
| Weight (lbs) | 142.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi-storage Headboard] Together with the storage rack on top of the headboard, the headboard of this bed provides multiple storage spaces, allowing you to freely store your books, toys, etc. When you want to take a break, you can put your phone directly on the top shelf without getting up and putting it on the table.
- [Big Drawer] The large drawer under the bed can easily store your clothes or bedding, making it dustproof and tidy.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Cream |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 88''L x 56.3''W x 44.1''H |
| Full Bed | 76'' x 54.4'' |
| Total Height | 44.1'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 142lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Full Size Platform Bed with Storage Headboard and a Big Drawer, Cream
Full Size Platform Bed with Storage Headboard and a Big Drawer, Cream
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Cream |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 88.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.30 |
| Assembled Height (in.) | 44.10 |
| Weight (lbs) | 142.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi-storage Headboard] Together with the storage rack on top of the headboard, the headboard of this bed provides multiple storage spaces, allowing you to freely store your books, toys, etc. When you want to take a break, you can put your phone directly on the top shelf without getting up and putting it on the table.
- [Big Drawer] The large drawer under the bed can easily store your clothes or bedding, making it dustproof and tidy.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Cream |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 88''L x 56.3''W x 44.1''H |
| Full Bed | 76'' x 54.4'' |
| Total Height | 44.1'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 142lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Original: $380.40
-70%$380.40
$114.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Cream |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 88.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.30 |
| Assembled Height (in.) | 44.10 |
| Weight (lbs) | 142.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Multi-storage Headboard] Together with the storage rack on top of the headboard, the headboard of this bed provides multiple storage spaces, allowing you to freely store your books, toys, etc. When you want to take a break, you can put your phone directly on the top shelf without getting up and putting it on the table.
- [Big Drawer] The large drawer under the bed can easily store your clothes or bedding, making it dustproof and tidy.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Cream |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 88''L x 56.3''W x 44.1''H |
| Full Bed | 76'' x 54.4'' |
| Total Height | 44.1'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 142lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |























