Full Size Platform Bed with Storage Headboard, Charging Station and 4 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.80 |
| Assembled Width (in.) | 55.00 |
| Assembled Height (in.) | 48.20 |
| Weight (lbs) | 162.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Large Storage Space] There are built-in storage shelves of the headboard and 4 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities. Two of the storage shelves have small doors where your private items can be placed.
- [Multi-functional Headboard] Equipped with built-in shelves and charging station, you can put your phone in to charge without taking up other space.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84.8''L x 55''W x 48.2''H |
| Full Bed | 76'' x 54.5'' |
| Total Height | 48.2'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 162lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Full Size Platform Bed with Storage Headboard, Charging Station and 4 Drawers, White
Full Size Platform Bed with Storage Headboard, Charging Station and 4 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.80 |
| Assembled Width (in.) | 55.00 |
| Assembled Height (in.) | 48.20 |
| Weight (lbs) | 162.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Large Storage Space] There are built-in storage shelves of the headboard and 4 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities. Two of the storage shelves have small doors where your private items can be placed.
- [Multi-functional Headboard] Equipped with built-in shelves and charging station, you can put your phone in to charge without taking up other space.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84.8''L x 55''W x 48.2''H |
| Full Bed | 76'' x 54.5'' |
| Total Height | 48.2'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 162lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 84.80 |
| Assembled Width (in.) | 55.00 |
| Assembled Height (in.) | 48.20 |
| Weight (lbs) | 162.00 |
Product Features
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Large Storage Space] There are built-in storage shelves of the headboard and 4 drawers underneath the bed, offering convenient storage space for daily necessities. Two of the storage shelves have small doors where your private items can be placed.
- [Multi-functional Headboard] Equipped with built-in shelves and charging station, you can put your phone in to charge without taking up other space.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 84.8''L x 55''W x 48.2''H |
| Full Bed | 76'' x 54.5'' |
| Total Height | 48.2'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 162lbs |
| Bed Weight Capacity | 350lbs |























