Full Size Platform Bed with Trundle and Shelves, Gray
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 97.40 |
| Assembled Width (in.) | 79.50 |
| Assembled Height (in.) | 62.90 |
| Weight (lbs) | 143.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] This bed comes with five storage shelves, which are arranged on the side of the bed, which is very space-saving. Multiple shelves give you plenty of storage space. At the same time, the shelf as a whole looks like a house, which is very interesting.
- [with Trundle] This platform bed includes a full size bed and a twin size trundle, which is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Style Design] This simple looking platform bed with clean lines and horizontal slats combines modern and rustic style to complement any style of home décor.
- [Sturdy and Durable] This bed is made from solid pine wood and MDF, durable and sturdy. Modern, hardwood and stylish platform bed looks clean and elegant in any bedroom or guest room arrangement.
- [No Spring Box Needed] Quality wood slats can support and protect your mattress without the need for a spring box.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Gray |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 97.4''L*79.5''W*62.9''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Platform Bed Dimension | 75.9'' x 54.4'' |
| Total height | 62.9'' |
| Bed Slats Quantity | 10 |
| Overall Product Weight | 143lb |
| Bed Weight Capability | 350lb |
| Recommend Bed Mattress Thickness | 8-10'' |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Full Size Platform Bed with Trundle and Shelves, Gray
Full Size Platform Bed with Trundle and Shelves, Gray
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 97.40 |
| Assembled Width (in.) | 79.50 |
| Assembled Height (in.) | 62.90 |
| Weight (lbs) | 143.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] This bed comes with five storage shelves, which are arranged on the side of the bed, which is very space-saving. Multiple shelves give you plenty of storage space. At the same time, the shelf as a whole looks like a house, which is very interesting.
- [with Trundle] This platform bed includes a full size bed and a twin size trundle, which is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Style Design] This simple looking platform bed with clean lines and horizontal slats combines modern and rustic style to complement any style of home décor.
- [Sturdy and Durable] This bed is made from solid pine wood and MDF, durable and sturdy. Modern, hardwood and stylish platform bed looks clean and elegant in any bedroom or guest room arrangement.
- [No Spring Box Needed] Quality wood slats can support and protect your mattress without the need for a spring box.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Gray |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 97.4''L*79.5''W*62.9''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Platform Bed Dimension | 75.9'' x 54.4'' |
| Total height | 62.9'' |
| Bed Slats Quantity | 10 |
| Overall Product Weight | 143lb |
| Bed Weight Capability | 350lb |
| Recommend Bed Mattress Thickness | 8-10'' |
Original: $969.00
-70%$969.00
$290.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Pine |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 97.40 |
| Assembled Width (in.) | 79.50 |
| Assembled Height (in.) | 62.90 |
| Weight (lbs) | 143.00 |
Product Features
- [Large Storage Space] This bed comes with five storage shelves, which are arranged on the side of the bed, which is very space-saving. Multiple shelves give you plenty of storage space. At the same time, the shelf as a whole looks like a house, which is very interesting.
- [with Trundle] This platform bed includes a full size bed and a twin size trundle, which is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Style Design] This simple looking platform bed with clean lines and horizontal slats combines modern and rustic style to complement any style of home décor.
- [Sturdy and Durable] This bed is made from solid pine wood and MDF, durable and sturdy. Modern, hardwood and stylish platform bed looks clean and elegant in any bedroom or guest room arrangement.
- [No Spring Box Needed] Quality wood slats can support and protect your mattress without the need for a spring box.
Description

| Material | Pine wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Gray |
| numbers of package | 2 |
| Spring box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 97.4''L*79.5''W*62.9''H |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Platform Bed Dimension | 75.9'' x 54.4'' |
| Total height | 62.9'' |
| Bed Slats Quantity | 10 |
| Overall Product Weight | 143lb |
| Bed Weight Capability | 350lb |
| Recommend Bed Mattress Thickness | 8-10'' |























