Full Size PU Upholstered Tufted Daybed with Two Drawers and Cloud Shaped Guardrail, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.00 |
| Assembled Width (in.) | 57.00 |
| Assembled Height (in.) | 27.80 |
| Weight (lbs) | 103.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Multifunctional Design] Our daybed combines functionality and style and matches a variety of home decor styles. This simple and stylish bed could suit for different decor style. It not only can be used as a twin size bed ,but also used as extra seating or a sofa.
- [Storage Drawers] The upholstered daybed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage,It's a perfect space-saving solution to you.
- [Cloud Shaped Guardrail] The headboard and side guardrail prevent accidental falls. Solid framework and side guardrail provide extra sleep security on the bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79''L x 57''W x 27.8''H |
| Full Bed | 75'' x 54'' |
| Total Height | 27.8'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 103lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Full Size PU Upholstered Tufted Daybed with Two Drawers and Cloud Shaped Guardrail, White
Full Size PU Upholstered Tufted Daybed with Two Drawers and Cloud Shaped Guardrail, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.00 |
| Assembled Width (in.) | 57.00 |
| Assembled Height (in.) | 27.80 |
| Weight (lbs) | 103.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Multifunctional Design] Our daybed combines functionality and style and matches a variety of home decor styles. This simple and stylish bed could suit for different decor style. It not only can be used as a twin size bed ,but also used as extra seating or a sofa.
- [Storage Drawers] The upholstered daybed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage,It's a perfect space-saving solution to you.
- [Cloud Shaped Guardrail] The headboard and side guardrail prevent accidental falls. Solid framework and side guardrail provide extra sleep security on the bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79''L x 57''W x 27.8''H |
| Full Bed | 75'' x 54'' |
| Total Height | 27.8'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 103lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Original: $591.99
-70%$591.99
$177.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Bed Size | Full |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.00 |
| Assembled Width (in.) | 57.00 |
| Assembled Height (in.) | 27.80 |
| Weight (lbs) | 103.00 |
Product Features
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [Multifunctional Design] Our daybed combines functionality and style and matches a variety of home decor styles. This simple and stylish bed could suit for different decor style. It not only can be used as a twin size bed ,but also used as extra seating or a sofa.
- [Storage Drawers] The upholstered daybed with two drawers offer storage space for clothes and toys, Maximize space and help to develop your child's habit of storage,It's a perfect space-saving solution to you.
- [Cloud Shaped Guardrail] The headboard and side guardrail prevent accidental falls. Solid framework and side guardrail provide extra sleep security on the bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 79''L x 57''W x 27.8''H |
| Full Bed | 75'' x 54'' |
| Total Height | 27.8'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 103lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























