Full Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 55.90 |
| Assembled Height (in.) | 34.50 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- [Cute Headboard] The animal ears headboard makes the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Storage Space] The 2 drawers underneath gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets, toys or off-season clothing.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 55.9''W x 34.5''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 34.5'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 115lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













Full Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and 2 Drawers, White
Full Size Upholstered Platform Bed with Cartoon Ears Shaped Headboard and 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 55.90 |
| Assembled Height (in.) | 34.50 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- [Cute Headboard] The animal ears headboard makes the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Storage Space] The 2 drawers underneath gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets, toys or off-season clothing.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 55.9''W x 34.5''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 34.5'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 115lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |
Original: $218,500.00
-70%$218,500.00
$65,550.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 55.90 |
| Assembled Height (in.) | 34.50 |
| Weight (lbs) | 115.00 |
Product Features
- [Cute Headboard] The animal ears headboard makes the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Storage Space] The 2 drawers underneath gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets, toys or off-season clothing.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 55.9''W x 34.5''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 34.5'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 115lbs |
| Bed Weight Capacity | 600lbs |























