Full Size Upholstered Platform Bed with Curve Shaped and Height-adjustbale Headboard,LED Light Strips,White
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Bed Size | Full |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 54.10 |
| Assembled Height (in.) | 44.80 |
| Weight (lbs) | 86.67 |
Product Features
- [Fantastic Appearance] This kids bed features a fantastic design with cute curve shaped headboard, which is loved by little ones and will be an excellent addition to the their room. ] This bed is equipped with a PU padded headboard. The interior of the soft mattress headboard is filled with sponge, covered with high-quality PU leather, which is easy to clean and protects children from bumps.
- [Height-adjustbale Headboard and LED Light] The bed has 3 levels of adjustable height, which can be adjusted according to your needs.There is a circle of light strips at the head and end of the bed for convenience when you need to get up at night.
- [Stable Structure] The bed frame is made of solid pine wood and MDF, supported by wooden battens and central legs, which makes this bed frame unnecessary to be supported by box springs.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 54.1''W x 44.8''H |
| Bed Dimension | 74.8'' x 54'' |
| Total Height | 40.15-44.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-10'' |
| Overall Product Weight | 86.66lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Full Size Upholstered Platform Bed with Curve Shaped and Height-adjustbale Headboard,LED Light Strips,White
Full Size Upholstered Platform Bed with Curve Shaped and Height-adjustbale Headboard,LED Light Strips,White
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Bed Size | Full |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 54.10 |
| Assembled Height (in.) | 44.80 |
| Weight (lbs) | 86.67 |
Product Features
- [Fantastic Appearance] This kids bed features a fantastic design with cute curve shaped headboard, which is loved by little ones and will be an excellent addition to the their room. ] This bed is equipped with a PU padded headboard. The interior of the soft mattress headboard is filled with sponge, covered with high-quality PU leather, which is easy to clean and protects children from bumps.
- [Height-adjustbale Headboard and LED Light] The bed has 3 levels of adjustable height, which can be adjusted according to your needs.There is a circle of light strips at the head and end of the bed for convenience when you need to get up at night.
- [Stable Structure] The bed frame is made of solid pine wood and MDF, supported by wooden battens and central legs, which makes this bed frame unnecessary to be supported by box springs.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 54.1''W x 44.8''H |
| Bed Dimension | 74.8'' x 54'' |
| Total Height | 40.15-44.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-10'' |
| Overall Product Weight | 86.66lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Original: $354.74
-70%$354.74
$106.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Bed Size | Full |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 79.10 |
| Assembled Width (in.) | 54.10 |
| Assembled Height (in.) | 44.80 |
| Weight (lbs) | 86.67 |
Product Features
- [Fantastic Appearance] This kids bed features a fantastic design with cute curve shaped headboard, which is loved by little ones and will be an excellent addition to the their room. ] This bed is equipped with a PU padded headboard. The interior of the soft mattress headboard is filled with sponge, covered with high-quality PU leather, which is easy to clean and protects children from bumps.
- [Height-adjustbale Headboard and LED Light] The bed has 3 levels of adjustable height, which can be adjusted according to your needs.There is a circle of light strips at the head and end of the bed for convenience when you need to get up at night.
- [Stable Structure] The bed frame is made of solid pine wood and MDF, supported by wooden battens and central legs, which makes this bed frame unnecessary to be supported by box springs.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended..
Description

| Material | Pine wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 79.1''L x 54.1''W x 44.8''H |
| Bed Dimension | 74.8'' x 54'' |
| Total Height | 40.15-44.8'' |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-10'' |
| Overall Product Weight | 86.66lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























