Full Size Upholstered Platform Bed with Seashell Shaped Headboard, LED and 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.20 |
| Assembled Height (in.) | 45.00 |
| Weight (lbs) | 100.00 |
Product Features
- [Upholstery Material] Featured upholstered in white/pink PU, this upholstered platform bed adds a touch of softness to your bedroom, meanwhile, be a perfectly deco to any room.
- [Seashell Shaped Headboard] The seashell-shaped headboard will make this bed the most eye-catching thing in your room. Padded with high-density foam, it is comfortable when you reading a book or just watching TV!
- [LED] The headboard is equipped with LED, you can adjust these colorful colors as you like. It brings convenience to your night life.
- [With Two Drawers] With two storage drawers underneath the bed,this upholstered bed frame gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78''L x 56.2''W x 45''H |
| Full Bed | 75'' x 54'' |
| Total Height | 45'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 100lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Full Size Upholstered Platform Bed with Seashell Shaped Headboard, LED and 2 Drawers, White
Full Size Upholstered Platform Bed with Seashell Shaped Headboard, LED and 2 Drawers, White
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.20 |
| Assembled Height (in.) | 45.00 |
| Weight (lbs) | 100.00 |
Product Features
- [Upholstery Material] Featured upholstered in white/pink PU, this upholstered platform bed adds a touch of softness to your bedroom, meanwhile, be a perfectly deco to any room.
- [Seashell Shaped Headboard] The seashell-shaped headboard will make this bed the most eye-catching thing in your room. Padded with high-density foam, it is comfortable when you reading a book or just watching TV!
- [LED] The headboard is equipped with LED, you can adjust these colorful colors as you like. It brings convenience to your night life.
- [With Two Drawers] With two storage drawers underneath the bed,this upholstered bed frame gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78''L x 56.2''W x 45''H |
| Full Bed | 75'' x 54'' |
| Total Height | 45'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 100lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Original: $226,300.00
-70%$226,300.00
$67,890.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | White |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.00 |
| Assembled Width (in.) | 56.20 |
| Assembled Height (in.) | 45.00 |
| Weight (lbs) | 100.00 |
Product Features
- [Upholstery Material] Featured upholstered in white/pink PU, this upholstered platform bed adds a touch of softness to your bedroom, meanwhile, be a perfectly deco to any room.
- [Seashell Shaped Headboard] The seashell-shaped headboard will make this bed the most eye-catching thing in your room. Padded with high-density foam, it is comfortable when you reading a book or just watching TV!
- [LED] The headboard is equipped with LED, you can adjust these colorful colors as you like. It brings convenience to your night life.
- [With Two Drawers] With two storage drawers underneath the bed,this upholstered bed frame gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | White |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78''L x 56.2''W x 45''H |
| Full Bed | 75'' x 54'' |
| Total Height | 45'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8''-10'' |
| Overall Product Weight | 100lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























