Full Size Upholstered Platform Bed with Sensor Light and Ergonomic Design Backrests, Black
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Upholstered |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 62.30 |
| Assembled Height (in.) | 41.60 |
| Weight (lbs) | 99.65 |
Product Features
- [Sensor Light Design]Our motion sensor light with its own sensors, the motion sensor light can automatically turn on or off as someone move around.It is a perfect choice for saving power
- [Backrest Ergonomic Design]With the latest Ergonomic Design for the backrest of the daybed, this bed allows for easy leaning and comfortable experience.
- [Unique Floating Design]This Upholstered Platform Bed adopts a unique bed design which makes your bed look as if it is floating.This imaginative bed will be the focus in bedroom.
- [Solid & Sturdy]The bed frame is made of solid MDF and Plywood, providing a dense and strong support for up to 600 lbs. The construction ensures both a lifetime of use.
- [Overall Dimensions]Overall Product Dimension: 80"L x 62.3"W x 41.6"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 80"L x 62.3"W x 41.6"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 99.65 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 600 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:6-8" |
| Product Type | Upholstered Platform Bed |
| Size | Full |
| Color | Black/White |
| Product material | Plywood+MDF+PVC |
| Number of Slats | 12pcs |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Additional Tools Required | All Tools Included |
| Country of Origin | China |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Full Size Upholstered Platform Bed with Sensor Light and Ergonomic Design Backrests, Black
Full Size Upholstered Platform Bed with Sensor Light and Ergonomic Design Backrests, Black
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Upholstered |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 62.30 |
| Assembled Height (in.) | 41.60 |
| Weight (lbs) | 99.65 |
Product Features
- [Sensor Light Design]Our motion sensor light with its own sensors, the motion sensor light can automatically turn on or off as someone move around.It is a perfect choice for saving power
- [Backrest Ergonomic Design]With the latest Ergonomic Design for the backrest of the daybed, this bed allows for easy leaning and comfortable experience.
- [Unique Floating Design]This Upholstered Platform Bed adopts a unique bed design which makes your bed look as if it is floating.This imaginative bed will be the focus in bedroom.
- [Solid & Sturdy]The bed frame is made of solid MDF and Plywood, providing a dense and strong support for up to 600 lbs. The construction ensures both a lifetime of use.
- [Overall Dimensions]Overall Product Dimension: 80"L x 62.3"W x 41.6"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 80"L x 62.3"W x 41.6"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 99.65 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 600 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:6-8" |
| Product Type | Upholstered Platform Bed |
| Size | Full |
| Color | Black/White |
| Product material | Plywood+MDF+PVC |
| Number of Slats | 12pcs |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Additional Tools Required | All Tools Included |
| Country of Origin | China |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |
Original: $170,500.00
-70%$170,500.00
$51,150.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Upholstered |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.00 |
| Assembled Width (in.) | 62.30 |
| Assembled Height (in.) | 41.60 |
| Weight (lbs) | 99.65 |
Product Features
- [Sensor Light Design]Our motion sensor light with its own sensors, the motion sensor light can automatically turn on or off as someone move around.It is a perfect choice for saving power
- [Backrest Ergonomic Design]With the latest Ergonomic Design for the backrest of the daybed, this bed allows for easy leaning and comfortable experience.
- [Unique Floating Design]This Upholstered Platform Bed adopts a unique bed design which makes your bed look as if it is floating.This imaginative bed will be the focus in bedroom.
- [Solid & Sturdy]The bed frame is made of solid MDF and Plywood, providing a dense and strong support for up to 600 lbs. The construction ensures both a lifetime of use.
- [Overall Dimensions]Overall Product Dimension: 80"L x 62.3"W x 41.6"H. Mattress not included. Some assembly is required, although we have provided clear instructions and tools.
Description

| Overall Product Dimension | 80"L x 62.3"W x 41.6"H |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 1 |
| Package Dimension | Please refer to the Specification |
| Overall Product Weight | 99.65 LBS |
| Package Weight | Please refer to the Specification |
| Weight Capacity | 600 LBS |
| Recommended Mattress Thickness | Bed:6-8" |
| Product Type | Upholstered Platform Bed |
| Size | Full |
| Color | Black/White |
| Product material | Plywood+MDF+PVC |
| Number of Slats | 12pcs |
| Box Spring Required | No |
| Mattress Included | No |
| Additional Tools Required | All Tools Included |
| Country of Origin | China |
| Notes: | Manual measurement has been used,there may be some reasonable error.All the pictures are taken by actual samples, slight chromatic aberration may occur due to lighting or display. |























