Full Size Upholstered Platform Bed with Sunflower Shaped Headboard, Green
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Green |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.74 |
| Assembled Width (in.) | 56.69 |
| Assembled Height (in.) | 50.40 |
| Weight (lbs) | 80.00 |
Product Features
- [Cute Design] The Sunflower are designed on the headboard making the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this daybed shows off lively color upholstery: green and yellow, your little one will love.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | Green + Yellow |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.74''L x 56.69'W x 50.39''H |
| Twin Bed | 74.8'' x 54'' |
| Total Height | 50.39'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 80lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Full Size Upholstered Platform Bed with Sunflower Shaped Headboard, Green
Full Size Upholstered Platform Bed with Sunflower Shaped Headboard, Green
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Green |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.74 |
| Assembled Width (in.) | 56.69 |
| Assembled Height (in.) | 50.40 |
| Weight (lbs) | 80.00 |
Product Features
- [Cute Design] The Sunflower are designed on the headboard making the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this daybed shows off lively color upholstery: green and yellow, your little one will love.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | Green + Yellow |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.74''L x 56.69'W x 50.39''H |
| Twin Bed | 74.8'' x 54'' |
| Total Height | 50.39'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 80lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Green |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.74 |
| Assembled Width (in.) | 56.69 |
| Assembled Height (in.) | 50.40 |
| Weight (lbs) | 80.00 |
Product Features
- [Cute Design] The Sunflower are designed on the headboard making the wood bed look very cute. It's a perfect choice for your little one's bedroom.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Lively Color] Perfect for your little one's bedroom, this daybed shows off lively color upholstery: green and yellow, your little one will love.
- [Easy Assembly] All parts, tools and instructions are shipped straight to your door in one efficiently packed box for simple set-up.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | Green + Yellow |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 78.74''L x 56.69'W x 50.39''H |
| Twin Bed | 74.8'' x 54'' |
| Total Height | 50.39'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 80lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lbs |























