Full Size Upholstered Platform Bed with Trundle and Heart Shaped Decoration, Dark Pink
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Dark Pink |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 58.70 |
| Assembled Height (in.) | 40.60 |
| Weight (lbs) | 104.00 |
Product Features
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed.
- [Heart Shaped Decoration] There are heart-shaped decorations at the head and foot of the bed, and gray and white decorate the dark pink bed well. This bed is the finishing touch to your little one's room.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | Dark Pink |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 58.7''W x 40.6''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Trundle Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 40.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 104lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 600lbs/250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Full Size Upholstered Platform Bed with Trundle and Heart Shaped Decoration, Dark Pink
Full Size Upholstered Platform Bed with Trundle and Heart Shaped Decoration, Dark Pink
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Dark Pink |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 58.70 |
| Assembled Height (in.) | 40.60 |
| Weight (lbs) | 104.00 |
Product Features
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed.
- [Heart Shaped Decoration] There are heart-shaped decorations at the head and foot of the bed, and gray and white decorate the dark pink bed well. This bed is the finishing touch to your little one's room.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | Dark Pink |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 58.7''W x 40.6''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Trundle Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 40.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 104lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 600lbs/250lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Dark Pink |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.70 |
| Assembled Width (in.) | 58.70 |
| Assembled Height (in.) | 40.60 |
| Weight (lbs) | 104.00 |
Product Features
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed.
- [Heart Shaped Decoration] There are heart-shaped decorations at the head and foot of the bed, and gray and white decorate the dark pink bed well. This bed is the finishing touch to your little one's room.
- [Sturdy Frame] Constructed with a durable wood frame with high-quality hardware that provides a strong and sturdy bed.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF+PU |
| Size | Full |
| Color | Dark Pink |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 78.7''L x 58.7''W x 40.6''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Trundle Bed | 75.2'' x 39.4'' |
| Total Height | 40.6'' |
| Number of Bed Slats | 10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 8-10'' |
| Overall Product Weight | 104lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 600lbs/250lbs |























