Full Size Upholstered Platform Bed with USB and Twin Size Trundle, Beige
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Linen |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 58.50 |
| Assembled Height (in.) | 22.80 |
| Weight (lbs) | 113.00 |
Product Features
- [Modern Upholstered Platform Bed] This design is elegant style upholstered in carefully-selected linen fabric.
- [USB Ports Design] Equipped with built-in USB, you can charge your phone on the bed and don't need to get out of bed to find a charging outlet.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Sturdy Construction] The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with linen slats for extra support. The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80.3''L x 58.5''W x 22.8''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 22.8'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6'' |
| Overall Product Weight | 113lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 600lbs/250lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Full Size Upholstered Platform Bed with USB and Twin Size Trundle, Beige
Full Size Upholstered Platform Bed with USB and Twin Size Trundle, Beige
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Linen |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 58.50 |
| Assembled Height (in.) | 22.80 |
| Weight (lbs) | 113.00 |
Product Features
- [Modern Upholstered Platform Bed] This design is elegant style upholstered in carefully-selected linen fabric.
- [USB Ports Design] Equipped with built-in USB, you can charge your phone on the bed and don't need to get out of bed to find a charging outlet.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Sturdy Construction] The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with linen slats for extra support. The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80.3''L x 58.5''W x 22.8''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 22.8'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6'' |
| Overall Product Weight | 113lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 600lbs/250lb |
Original: $341,600.00
-70%$341,600.00
$102,480.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | Viet Nam |
| Main Color | Beige |
| Main Material | Wood |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Linen |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.30 |
| Assembled Width (in.) | 58.50 |
| Assembled Height (in.) | 22.80 |
| Weight (lbs) | 113.00 |
Product Features
- [Modern Upholstered Platform Bed] This design is elegant style upholstered in carefully-selected linen fabric.
- [USB Ports Design] Equipped with built-in USB, you can charge your phone on the bed and don't need to get out of bed to find a charging outlet.
- [With Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. This is is enough to accommodate your friends or any overnight sleepers.
- [Sturdy Construction] The simple yet elegant wood frame is sturdy and comes with linen slats for extra support. The construction ensures both a lifetime of use, and a sturdy frame with a backrest which won't wobble.
- [No Box Spring Required] The wood slats support the mattresses not to slide and increase the service life.
Description

| Material | Pine Wood+MDF |
| Size | Full |
| Color | Beige |
| Numbers of Package | 2 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | Vietnam |
| Overall Product Dimension | 80.3''L x 58.5''W x 22.8''H |
| Full Bed | 76'' x 54.3'' |
| Total Height | 22.8'' |
| Number of Bed Slats(Upper/Trundle) | 10pcs/10pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed(Upper/Trundle) | 6'' |
| Overall Product Weight | 113lbs |
| Bed Weight Capacity(Upper/Trundle) | 600lbs/250lb |























