Full Size Upholstered Princess Platform Bed with LED and 2 Storage Drawers, Blue
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bathroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Velvet |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 56.90 |
| Assembled Height (in.) | 37.80 |
| Weight (lbs) | 75.00 |
Product Features
- [LED Light Strips] The built-in LED lighting strip under the bed feature sets the mood, casting a gentle and soothing glow throughout your bedroom.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Velvet gives you soft comfort on lazy mornings and long nights. The wavy shape at the top adds a princess style to this bed.
- [Two Storage Drawers] With two storage drawers underneath the bed,this upholstered bed frame gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid wood+metal, this upholstered platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Wood+Metal+Velvet |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 77.4''L x 56.9''W x 37.8''H |
| Full Bed | 75.2'' x 54.3'' |
| Total Height | 37.8'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 75lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Full Size Upholstered Princess Platform Bed with LED and 2 Storage Drawers, Blue
Full Size Upholstered Princess Platform Bed with LED and 2 Storage Drawers, Blue
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bathroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Velvet |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 56.90 |
| Assembled Height (in.) | 37.80 |
| Weight (lbs) | 75.00 |
Product Features
- [LED Light Strips] The built-in LED lighting strip under the bed feature sets the mood, casting a gentle and soothing glow throughout your bedroom.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Velvet gives you soft comfort on lazy mornings and long nights. The wavy shape at the top adds a princess style to this bed.
- [Two Storage Drawers] With two storage drawers underneath the bed,this upholstered bed frame gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid wood+metal, this upholstered platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Wood+Metal+Velvet |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 77.4''L x 56.9''W x 37.8''H |
| Full Bed | 75.2'' x 54.3'' |
| Total Height | 37.8'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 75lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lb |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Blue |
| Main Material | Upholstered |
| Use Case | Bathroom |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Velvet |
| Bed Frame Material | Wood |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 77.40 |
| Assembled Width (in.) | 56.90 |
| Assembled Height (in.) | 37.80 |
| Weight (lbs) | 75.00 |
Product Features
- [LED Light Strips] The built-in LED lighting strip under the bed feature sets the mood, casting a gentle and soothing glow throughout your bedroom.
- [With Headboard] This bed has a headboard to provide a more comfortable and safe sleep. Velvet gives you soft comfort on lazy mornings and long nights. The wavy shape at the top adds a princess style to this bed.
- [Two Storage Drawers] With two storage drawers underneath the bed,this upholstered bed frame gives you extra space for storing daily necessities such as bed sheets to accessories or off-season clothing.
- [Sturdy Construction] Constructed of solid wood+metal, this upholstered platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.
- [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.
Description

| Material | Wood+Metal+Velvet |
| Size | Full |
| Color | Blue |
| Numbers of Package | 1 |
| Spring Box | No need |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | China |
| Overall Product Dimension | 77.4''L x 56.9''W x 37.8''H |
| Full Bed | 75.2'' x 54.3'' |
| Total Height | 37.8'' |
| Number of Bed Slats | 12pcs |
| Recommend Mattress Thickness of Bed | 6-8'' |
| Overall Product Weight | 75lbs |
| Bed Weight Capacity | 400lb |























