Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Linen Accent Chair for Living Room, Bedroom
Specifications
| Main Color | Rose Red |
| Filler | Foam |
| Product Style | Modern |
| Main Material | Linen |
| Use Case | Primary Living Space |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 24.02 |
| Assembled Width (in.) | 26.77 |
| Assembled Height (in.) | 33.86 |
| Weight (lbs) | 45.18 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Linen Accent Chair for Living Room, Bedroom
- Swivel Barrel Chair, Comfy Round Accent Sofa Chair for Living Room
- 360 Degree Swivel Barrel Club Chair, Leisure Arm Chair for Nursery, Hotel, Bedroom, Office, Lounge
- Products Size Chair:24.02'' x 26.77" x 33.86''
Description

| Products Size | Chair:24.02'' x 26.77" x 33.86'' |
| Seat Height | 17.32" |
| Seat depth | 20.08'' |
| Seat Width | 22.05'' |
| Arm Height | 25.20" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 18.11" |
| Net weight / Gross Weight | 45.18LBS /50.69LBS |
| Feet material | Plywood |
| Upholstery Material | linen |
| Product Type | chair |
| Frame Material | Plywood |
| Handrail material | rattan |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 350LB |
| Assembly Required: | YES |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Linen Accent Chair for Living Room, Bedroom
Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Linen Accent Chair for Living Room, Bedroom
Specifications
| Main Color | Rose Red |
| Filler | Foam |
| Product Style | Modern |
| Main Material | Linen |
| Use Case | Primary Living Space |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 24.02 |
| Assembled Width (in.) | 26.77 |
| Assembled Height (in.) | 33.86 |
| Weight (lbs) | 45.18 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Linen Accent Chair for Living Room, Bedroom
- Swivel Barrel Chair, Comfy Round Accent Sofa Chair for Living Room
- 360 Degree Swivel Barrel Club Chair, Leisure Arm Chair for Nursery, Hotel, Bedroom, Office, Lounge
- Products Size Chair:24.02'' x 26.77" x 33.86''
Description

| Products Size | Chair:24.02'' x 26.77" x 33.86'' |
| Seat Height | 17.32" |
| Seat depth | 20.08'' |
| Seat Width | 22.05'' |
| Arm Height | 25.20" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 18.11" |
| Net weight / Gross Weight | 45.18LBS /50.69LBS |
| Feet material | Plywood |
| Upholstery Material | linen |
| Product Type | chair |
| Frame Material | Plywood |
| Handrail material | rattan |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 350LB |
| Assembly Required: | YES |
Original: $682.00
-70%$682.00
$204.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Rose Red |
| Filler | Foam |
| Product Style | Modern |
| Main Material | Linen |
| Use Case | Primary Living Space |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 24.02 |
| Assembled Width (in.) | 26.77 |
| Assembled Height (in.) | 33.86 |
| Weight (lbs) | 45.18 |
Product Features
- Modern Comfortable Upholstered Accent Chair/ Linen Accent Chair for Living Room, Bedroom
- Swivel Barrel Chair, Comfy Round Accent Sofa Chair for Living Room
- 360 Degree Swivel Barrel Club Chair, Leisure Arm Chair for Nursery, Hotel, Bedroom, Office, Lounge
- Products Size Chair:24.02'' x 26.77" x 33.86''
Description

| Products Size | Chair:24.02'' x 26.77" x 33.86'' |
| Seat Height | 17.32" |
| Seat depth | 20.08'' |
| Seat Width | 22.05'' |
| Arm Height | 25.20" |
| Back Height - Seat to Top of Back | 18.11" |
| Net weight / Gross Weight | 45.18LBS /50.69LBS |
| Feet material | Plywood |
| Upholstery Material | linen |
| Product Type | chair |
| Frame Material | Plywood |
| Handrail material | rattan |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 350LB |
| Assembly Required: | YES |























