Modern Gray Solid Wood Queen Platform Bed
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
| Product Size | Queen Bed |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.70 |
| Assembled Width (in.) | 60.70 |
| Assembled Height (in.) | 38.20 |
| Weight (lbs) | 68.76 |
Product Features
- 1.Stylish and simple platform white queen bed for your choice; bed frame is made of pine wood, extra small legs in the middle for strong construction and high load capacity.
- 2.Solid, tapered wood legs provide a touch of Sophistication.
- 3.Coated with a natural and exquisite wear-resistant finish, the bed frame is easy to clean, and brings a comfortable atmosphere and feeling to your sleeping space.
- 4.All the instructions and hardware required for the assembly of this white wooden platform bed with headboard are included.
- 5.Its classic color is easy to integrate with your furniture and bring comfortable visual experience for your home.
Description
| Weight Capacity | 600LBS |
| Frame Material | Pine Wood + MDF |
| Box Spring Required | No |
| Is it compatible with adjustable beds | compatible, as long as the buyer does not install bed slats |
| Recommended mattress thickness | 5~8" |
| Clearance from Floor to Underside of Bed | 7.8" |
| Numbers of Slats Included | 10 |
| Center Support Legs | Yes |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Package Number | 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Modern Gray Solid Wood Queen Platform Bed
Modern Gray Solid Wood Queen Platform Bed
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
| Product Size | Queen Bed |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.70 |
| Assembled Width (in.) | 60.70 |
| Assembled Height (in.) | 38.20 |
| Weight (lbs) | 68.76 |
Product Features
- 1.Stylish and simple platform white queen bed for your choice; bed frame is made of pine wood, extra small legs in the middle for strong construction and high load capacity.
- 2.Solid, tapered wood legs provide a touch of Sophistication.
- 3.Coated with a natural and exquisite wear-resistant finish, the bed frame is easy to clean, and brings a comfortable atmosphere and feeling to your sleeping space.
- 4.All the instructions and hardware required for the assembly of this white wooden platform bed with headboard are included.
- 5.Its classic color is easy to integrate with your furniture and bring comfortable visual experience for your home.
Description
| Weight Capacity | 600LBS |
| Frame Material | Pine Wood + MDF |
| Box Spring Required | No |
| Is it compatible with adjustable beds | compatible, as long as the buyer does not install bed slats |
| Recommended mattress thickness | 5~8" |
| Clearance from Floor to Underside of Bed | 7.8" |
| Numbers of Slats Included | 10 |
| Center Support Legs | Yes |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Package Number | 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Gray |
| Main Material | Solid Wood |
| Product Size | Queen Bed |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 80.70 |
| Assembled Width (in.) | 60.70 |
| Assembled Height (in.) | 38.20 |
| Weight (lbs) | 68.76 |
Product Features
- 1.Stylish and simple platform white queen bed for your choice; bed frame is made of pine wood, extra small legs in the middle for strong construction and high load capacity.
- 2.Solid, tapered wood legs provide a touch of Sophistication.
- 3.Coated with a natural and exquisite wear-resistant finish, the bed frame is easy to clean, and brings a comfortable atmosphere and feeling to your sleeping space.
- 4.All the instructions and hardware required for the assembly of this white wooden platform bed with headboard are included.
- 5.Its classic color is easy to integrate with your furniture and bring comfortable visual experience for your home.
Description
| Weight Capacity | 600LBS |
| Frame Material | Pine Wood + MDF |
| Box Spring Required | No |
| Is it compatible with adjustable beds | compatible, as long as the buyer does not install bed slats |
| Recommended mattress thickness | 5~8" |
| Clearance from Floor to Underside of Bed | 7.8" |
| Numbers of Slats Included | 10 |
| Center Support Legs | Yes |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Package Number | 1 |























