Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- This U-shape sectional sofa needs to be assembled,instructions manual and tool included
- Modular Sectional Sofa U Shaped sectional, Reversible Sofa Couch for Living Room
Description
| Upholstery Material | chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Solid wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 110.63*56.69*31.89inch |
| Seat Height | 17.32" |
| Back height | 15.75" |
| Handrail height | 22.05" |
| Net weight / Gross Weight | 182.93LBS / 202.77LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa
Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- This U-shape sectional sofa needs to be assembled,instructions manual and tool included
- Modular Sectional Sofa U Shaped sectional, Reversible Sofa Couch for Living Room
Description
| Upholstery Material | chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Solid wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 110.63*56.69*31.89inch |
| Seat Height | 17.32" |
| Back height | 15.75" |
| Handrail height | 22.05" |
| Net weight / Gross Weight | 182.93LBS / 202.77LBS |
Original: $1,572.18
-70%$1,572.18
$471.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Orange |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- This U-shape sectional sofa needs to be assembled,instructions manual and tool included
- Modular Sectional Sofa U Shaped sectional, Reversible Sofa Couch for Living Room
Description
| Upholstery Material | chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | Solid wood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 110.63*56.69*31.89inch |
| Seat Height | 17.32" |
| Back height | 15.75" |
| Handrail height | 22.05" |
| Net weight / Gross Weight | 182.93LBS / 202.77LBS |























