Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- This U-shape sectional sofa needs to be assembled,instructions manual and tool included
- Modular Sectional Sofa U Shaped sectional with Ottomans, Reversible Sofa Couch for Living Room
- 4 Seat Sofa Set for Living Room with Throw Pillows, U-Shaped Modern Minimalist Fabric Modular Sofa with Double Chaise & Memory Foam
- Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa, Double Extra Wide Chaise Lounge Couch
Description
| Upholstery Material | chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | IRON FEET |
| Country of Origin | China |
| Product size | 114.17*55.91*34.25inch |
| Seat Height | 18.90" |
| Back height | 16.54" |
| Handrail height | 22.44" |
| Net weight / Gross Weight | 162.66LBS / 184.03LBS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa
Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- This U-shape sectional sofa needs to be assembled,instructions manual and tool included
- Modular Sectional Sofa U Shaped sectional with Ottomans, Reversible Sofa Couch for Living Room
- 4 Seat Sofa Set for Living Room with Throw Pillows, U-Shaped Modern Minimalist Fabric Modular Sofa with Double Chaise & Memory Foam
- Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa, Double Extra Wide Chaise Lounge Couch
Description
| Upholstery Material | chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | IRON FEET |
| Country of Origin | China |
| Product size | 114.17*55.91*34.25inch |
| Seat Height | 18.90" |
| Back height | 16.54" |
| Handrail height | 22.44" |
| Net weight / Gross Weight | 162.66LBS / 184.03LBS |
Original: $2,690.00
-70%$2,690.00
$807.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Beige |
| Main Material | Chenille |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- This U-shape sectional sofa needs to be assembled,instructions manual and tool included
- Modular Sectional Sofa U Shaped sectional with Ottomans, Reversible Sofa Couch for Living Room
- 4 Seat Sofa Set for Living Room with Throw Pillows, U-Shaped Modern Minimalist Fabric Modular Sofa with Double Chaise & Memory Foam
- Modern Large chenille Fabric U-Shape Sectional Sofa, Double Extra Wide Chaise Lounge Couch
Description
| Upholstery Material | chenille |
| Seat Fill Material | Foam |
| Back Fill material | Foam with upholstery |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Frame Material | PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Upholstered Seat Cushion Included | Yes |
| Leg Material | IRON FEET |
| Country of Origin | China |
| Product size | 114.17*55.91*34.25inch |
| Seat Height | 18.90" |
| Back height | 16.54" |
| Handrail height | 22.44" |
| Net weight / Gross Weight | 162.66LBS / 184.03LBS |























