Modern Metal Bed Frame with Curved Upholstered Headboard and Footboard Bed with Under Bed Storage, Heavy Duty Metal Slats, Full Size, Grey
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Grey |
| Main Material | Metal |
| Product Style | Modern |
| Bed Frame Material | Metal |
| Size | full Bed |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.10 |
| Assembled Width (in.) | 55.70 |
| Assembled Height (in.) | 41.14 |
| Weight (lbs) | 68.34 |
Product Features
- Stylish & Modern: The bed features soft fabric upholstery headboard and footboard that provides a comfortable and supportive surface for resting and reading. Its modern design effortlessly complements any bedroom decor, adding a touch of style to your space.
- All-Metal Structure: With a sturdy steel frame and 13 solid metal slats, the bed frame provides the steadiest support of 275 lbs weight capacity. No shake, squeaks, or any noises even with jumping on it.
- Ample Storage Space: With 8 inches of clearance between the bed and the floor, you'll have plenty of room to store shoes, clothes, or seasonal items, keep your room organized.
- Safety Design: Rounded corners of the footboard are safer than sharp edges. No worries about accidental injuries.
- Easy Assembly: With all parts neatly labeled and necessary tools included, you can finish the setup of the queen bed in under 30 minutes following clear instructions.
Description

| Material | Metal + Fabric |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Number of Slats | 13 |
| Recommended mattress thickness | 8'' |
| Package Number | 1 |
| Country of Origin | China |
| Color | Grey |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Modern Metal Bed Frame with Curved Upholstered Headboard and Footboard Bed with Under Bed Storage, Heavy Duty Metal Slats, Full Size, Grey
Modern Metal Bed Frame with Curved Upholstered Headboard and Footboard Bed with Under Bed Storage, Heavy Duty Metal Slats, Full Size, Grey
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Grey |
| Main Material | Metal |
| Product Style | Modern |
| Bed Frame Material | Metal |
| Size | full Bed |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.10 |
| Assembled Width (in.) | 55.70 |
| Assembled Height (in.) | 41.14 |
| Weight (lbs) | 68.34 |
Product Features
- Stylish & Modern: The bed features soft fabric upholstery headboard and footboard that provides a comfortable and supportive surface for resting and reading. Its modern design effortlessly complements any bedroom decor, adding a touch of style to your space.
- All-Metal Structure: With a sturdy steel frame and 13 solid metal slats, the bed frame provides the steadiest support of 275 lbs weight capacity. No shake, squeaks, or any noises even with jumping on it.
- Ample Storage Space: With 8 inches of clearance between the bed and the floor, you'll have plenty of room to store shoes, clothes, or seasonal items, keep your room organized.
- Safety Design: Rounded corners of the footboard are safer than sharp edges. No worries about accidental injuries.
- Easy Assembly: With all parts neatly labeled and necessary tools included, you can finish the setup of the queen bed in under 30 minutes following clear instructions.
Description

| Material | Metal + Fabric |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Number of Slats | 13 |
| Recommended mattress thickness | 8'' |
| Package Number | 1 |
| Country of Origin | China |
| Color | Grey |
Original: $113,500.00
-70%$113,500.00
$34,050.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Grey |
| Main Material | Metal |
| Product Style | Modern |
| Bed Frame Material | Metal |
| Size | full Bed |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 78.10 |
| Assembled Width (in.) | 55.70 |
| Assembled Height (in.) | 41.14 |
| Weight (lbs) | 68.34 |
Product Features
- Stylish & Modern: The bed features soft fabric upholstery headboard and footboard that provides a comfortable and supportive surface for resting and reading. Its modern design effortlessly complements any bedroom decor, adding a touch of style to your space.
- All-Metal Structure: With a sturdy steel frame and 13 solid metal slats, the bed frame provides the steadiest support of 275 lbs weight capacity. No shake, squeaks, or any noises even with jumping on it.
- Ample Storage Space: With 8 inches of clearance between the bed and the floor, you'll have plenty of room to store shoes, clothes, or seasonal items, keep your room organized.
- Safety Design: Rounded corners of the footboard are safer than sharp edges. No worries about accidental injuries.
- Easy Assembly: With all parts neatly labeled and necessary tools included, you can finish the setup of the queen bed in under 30 minutes following clear instructions.
Description

| Material | Metal + Fabric |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Number of Slats | 13 |
| Recommended mattress thickness | 8'' |
| Package Number | 1 |
| Country of Origin | China |
| Color | Grey |























