Modern minimalist coffee table, solid wood coffee table, Nordic style coffee table, simple design, suitable for both home and office.
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 31.50 |
| Assembled Width (in.) | 31.50 |
| Assembled Height (in.) | 17.70 |
| Weight (lbs) | 30.80 |
Product Features
- This coffee table is made of high-quality materials, solid wood legs and high-density MDF table top board, ensuring durability and long-lasting use.
- The sleek and modern design of this coffee table adds a touch of elegance to any living room or office space.
- The sturdy construction of this coffee table ensures stability and can hold up to 330lbs of weight.
- The sturdy construction of this coffee table ensures stability and can hold up to 330lbs of weight.
Description
| Table Product Size | 31.5" x 31.5" x 17.7" |
| Table material | MDF + Solid wood |
| Desktop load-bearing | 330 Lbs |
| Total net weight | 30.8 Lbs |
| Total gross weight | 37.4 Lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Modern minimalist coffee table, solid wood coffee table, Nordic style coffee table, simple design, suitable for both home and office.
Modern minimalist coffee table, solid wood coffee table, Nordic style coffee table, simple design, suitable for both home and office.
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 31.50 |
| Assembled Width (in.) | 31.50 |
| Assembled Height (in.) | 17.70 |
| Weight (lbs) | 30.80 |
Product Features
- This coffee table is made of high-quality materials, solid wood legs and high-density MDF table top board, ensuring durability and long-lasting use.
- The sleek and modern design of this coffee table adds a touch of elegance to any living room or office space.
- The sturdy construction of this coffee table ensures stability and can hold up to 330lbs of weight.
- The sturdy construction of this coffee table ensures stability and can hold up to 330lbs of weight.
Description
| Table Product Size | 31.5" x 31.5" x 17.7" |
| Table material | MDF + Solid wood |
| Desktop load-bearing | 330 Lbs |
| Total net weight | 30.8 Lbs |
| Total gross weight | 37.4 Lbs |
Original: $193,600.00
-70%$193,600.00
$58,080.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Black |
| Main Material | Solid Wood+MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 31.50 |
| Assembled Width (in.) | 31.50 |
| Assembled Height (in.) | 17.70 |
| Weight (lbs) | 30.80 |
Product Features
- This coffee table is made of high-quality materials, solid wood legs and high-density MDF table top board, ensuring durability and long-lasting use.
- The sleek and modern design of this coffee table adds a touch of elegance to any living room or office space.
- The sturdy construction of this coffee table ensures stability and can hold up to 330lbs of weight.
- The sturdy construction of this coffee table ensures stability and can hold up to 330lbs of weight.
Description
| Table Product Size | 31.5" x 31.5" x 17.7" |
| Table material | MDF + Solid wood |
| Desktop load-bearing | 330 Lbs |
| Total net weight | 30.8 Lbs |
| Total gross weight | 37.4 Lbs |























