Modern Nested Coffee Table Set with High-low Combination Design, Brown Tempered Glass Cocktail Table with Metal Frame, Length Adjustable 2-Tier Center&End Table for Living Room, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Primary Living Space |
| Storage Type | Shelves |
| Desk Mount Type | Freestanding |
| Desk Shape | Square |
| Desk Use Case | Coffee & End Tables |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | 29.80 |
Product Features
- This coffee table features a warm-toned brown glass surface that makes a cozy ambiance, complemented by a sleek metal frame that provides a touch of moderate luxury.
- It has a unique nested design that not only adds a modern and stylish touch to your room, but also can be adjusted to different length depending on your needs or used separately as two end tables, making it a versatile furniture that meet all kinds of needs.
- The coffee table comes with a middle shelf that provides extra storage space for books, magazines, and other items.
- The surface is made of 5mm thick tempered glass, making it resistant from breaking and scratching. Sturdy metal frame can support a considerable amount of weight.
Description

| Product details | Coffee Table |
| Top Color | Brown |
| Top Material | Tempered Glass |
| Base Color | White |
| Base Material | Metal |
| Base Finish Application | Baking Varnish |
| Weight Capacity | Overall: 66LBS / Table Top: 22LBS / Shelf: 22LBS |
| Detailed Measurement | Big One: 23.6"Lx23.6"Dx17.7"H / Small One: 19.6"Lx19.6"Dx15.7"H |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Country of Origin | China |
| Table Top Thickness | 5mm (Tempered Glass) |
| Notice | Painted product may produce slight color difference in different light conditions or in different displays. |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 1 |
| Estimated Time to Set Up | 15mins |
| Adult Assembly Required | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Modern Nested Coffee Table Set with High-low Combination Design, Brown Tempered Glass Cocktail Table with Metal Frame, Length Adjustable 2-Tier Center&End Table for Living Room, White
Modern Nested Coffee Table Set with High-low Combination Design, Brown Tempered Glass Cocktail Table with Metal Frame, Length Adjustable 2-Tier Center&End Table for Living Room, White
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Primary Living Space |
| Storage Type | Shelves |
| Desk Mount Type | Freestanding |
| Desk Shape | Square |
| Desk Use Case | Coffee & End Tables |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | 29.80 |
Product Features
- This coffee table features a warm-toned brown glass surface that makes a cozy ambiance, complemented by a sleek metal frame that provides a touch of moderate luxury.
- It has a unique nested design that not only adds a modern and stylish touch to your room, but also can be adjusted to different length depending on your needs or used separately as two end tables, making it a versatile furniture that meet all kinds of needs.
- The coffee table comes with a middle shelf that provides extra storage space for books, magazines, and other items.
- The surface is made of 5mm thick tempered glass, making it resistant from breaking and scratching. Sturdy metal frame can support a considerable amount of weight.
Description

| Product details | Coffee Table |
| Top Color | Brown |
| Top Material | Tempered Glass |
| Base Color | White |
| Base Material | Metal |
| Base Finish Application | Baking Varnish |
| Weight Capacity | Overall: 66LBS / Table Top: 22LBS / Shelf: 22LBS |
| Detailed Measurement | Big One: 23.6"Lx23.6"Dx17.7"H / Small One: 19.6"Lx19.6"Dx15.7"H |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Country of Origin | China |
| Table Top Thickness | 5mm (Tempered Glass) |
| Notice | Painted product may produce slight color difference in different light conditions or in different displays. |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 1 |
| Estimated Time to Set Up | 15mins |
| Adult Assembly Required | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Metal |
| Use Case | Primary Living Space |
| Storage Type | Shelves |
| Desk Mount Type | Freestanding |
| Desk Shape | Square |
| Desk Use Case | Coffee & End Tables |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | 29.80 |
Product Features
- This coffee table features a warm-toned brown glass surface that makes a cozy ambiance, complemented by a sleek metal frame that provides a touch of moderate luxury.
- It has a unique nested design that not only adds a modern and stylish touch to your room, but also can be adjusted to different length depending on your needs or used separately as two end tables, making it a versatile furniture that meet all kinds of needs.
- The coffee table comes with a middle shelf that provides extra storage space for books, magazines, and other items.
- The surface is made of 5mm thick tempered glass, making it resistant from breaking and scratching. Sturdy metal frame can support a considerable amount of weight.
Description

| Product details | Coffee Table |
| Top Color | Brown |
| Top Material | Tempered Glass |
| Base Color | White |
| Base Material | Metal |
| Base Finish Application | Baking Varnish |
| Weight Capacity | Overall: 66LBS / Table Top: 22LBS / Shelf: 22LBS |
| Detailed Measurement | Big One: 23.6"Lx23.6"Dx17.7"H / Small One: 19.6"Lx19.6"Dx15.7"H |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Country of Origin | China |
| Table Top Thickness | 5mm (Tempered Glass) |
| Notice | Painted product may produce slight color difference in different light conditions or in different displays. |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 1 |
| Estimated Time to Set Up | 15mins |
| Adult Assembly Required | Yes |























