✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Modern Ottoman Bench, Bed stool made of loop gauze, End Bed Bench, Footrest for Bedroom, Living Room, End of Bed, Hallway
Specifications
| Main Color | Light Gray |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 49.02 |
| Assembled Width (in.) | 15.94 |
| Assembled Height (in.) | 23.63 |
| Weight (lbs) | 35.59 |
Product Features
- Modern boucle Upholstered Bedroom Bench for End of Bed, for Living Room
- This upholstered bedroom bench is covered with boucle polyester fabric
Description

Description
COOLMORE Modern Ottoman Bench, Bed stool made of loop gauze, End Bed Bench, Footrest for Bedroom, Living Room, End of Bed, Hallway
AESTHETIC DECOR
This ottoman bench features a warm and welcoming look that goes well with varied home decorating. It's a beautiful decor on its own, unique soft fuzzy texture brings a warm and comfortable vibe to the room, paired with wood hairpin legs to finish its overall design.
Comfortable
upholstered velvet bench wit high density seat foam provides a soft but supportive seat.Put your feet up on a modern Mid Century fabric cushion and descend into pure relaxation and comfort.
Weights & Dimensions
| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Material | plywood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 49.02"*15.94"*23.63" |
| Seat Depht | 15.94" |
| Seat Width | 37.40" |
| Seat height | 16.73" |
| Net /Gross weight | 35.59Lbs/39.78Lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

























Modern Ottoman Bench, Bed stool made of loop gauze, End Bed Bench, Footrest for Bedroom, Living Room, End of Bed, Hallway
Modern Ottoman Bench, Bed stool made of loop gauze, End Bed Bench, Footrest for Bedroom, Living Room, End of Bed, Hallway
Specifications
| Main Color | Light Gray |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 49.02 |
| Assembled Width (in.) | 15.94 |
| Assembled Height (in.) | 23.63 |
| Weight (lbs) | 35.59 |
Product Features
- Modern boucle Upholstered Bedroom Bench for End of Bed, for Living Room
- This upholstered bedroom bench is covered with boucle polyester fabric
Description

Description
COOLMORE Modern Ottoman Bench, Bed stool made of loop gauze, End Bed Bench, Footrest for Bedroom, Living Room, End of Bed, Hallway
AESTHETIC DECOR
This ottoman bench features a warm and welcoming look that goes well with varied home decorating. It's a beautiful decor on its own, unique soft fuzzy texture brings a warm and comfortable vibe to the room, paired with wood hairpin legs to finish its overall design.
Comfortable
upholstered velvet bench wit high density seat foam provides a soft but supportive seat.Put your feet up on a modern Mid Century fabric cushion and descend into pure relaxation and comfort.
Weights & Dimensions
| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Material | plywood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 49.02"*15.94"*23.63" |
| Seat Depht | 15.94" |
| Seat Width | 37.40" |
| Seat height | 16.73" |
| Net /Gross weight | 35.59Lbs/39.78Lbs |
$238.06
Modern Ottoman Bench, Bed stool made of loop gauze, End Bed Bench, Footrest for Bedroom, Living Room, End of Bed, Hallway—
$238.06
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Light Gray |
| Main Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 49.02 |
| Assembled Width (in.) | 15.94 |
| Assembled Height (in.) | 23.63 |
| Weight (lbs) | 35.59 |
Product Features
- Modern boucle Upholstered Bedroom Bench for End of Bed, for Living Room
- This upholstered bedroom bench is covered with boucle polyester fabric
Description

Description
COOLMORE Modern Ottoman Bench, Bed stool made of loop gauze, End Bed Bench, Footrest for Bedroom, Living Room, End of Bed, Hallway
AESTHETIC DECOR
This ottoman bench features a warm and welcoming look that goes well with varied home decorating. It's a beautiful decor on its own, unique soft fuzzy texture brings a warm and comfortable vibe to the room, paired with wood hairpin legs to finish its overall design.
Comfortable
upholstered velvet bench wit high density seat foam provides a soft but supportive seat.Put your feet up on a modern Mid Century fabric cushion and descend into pure relaxation and comfort.
Weights & Dimensions
| Upholstery Material | boucle |
| Seat Fill Material | Foam |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Frame Material | Solid +PlyWood |
| Arms Included | Yes |
| Leg Material | plywood |
| Country of Origin | China |
| Product size | 49.02"*15.94"*23.63" |
| Seat Depht | 15.94" |
| Seat Width | 37.40" |
| Seat height | 16.73" |
| Net /Gross weight | 35.59Lbs/39.78Lbs |























