Modern Style Hall Tree with Storage Cabinet and 2 Large Drawers, Widen Mudroom Bench with 5 Coat Hooks, Rustic Brown
Specifications
| Main Color | Rustic Brown |
| Main Material | Particle Board |
| Use Case | Primary Living Space |
| Benche Stroage Type | Drawer |
| Benche Features | High Back |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 59.00 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 80.30 |
| Weight (lbs) | 110.00 |
Product Features
- Multiple functions of this product meet variety needs in daily life.
- Sturdy handles, slide rails ensure smooth using experience.
- The double-side back panel can maintain the perfection in every direction.
- Superior particle boards which used in this furniture ensure the stability and durability.
- Prevent falling setting guarantee the security of usage.
Description

| Product Type | Hall Tree |
| Top Shape | Rectangle |
| Top Color | Rustic Brown |
| Top Material | Particle board |
| Top Finish Application | Veneer |
| Seat Color | Rustic Brown |
| Seat Material | Particle board |
| Base Finish Application | Veneer |
| Detailed Measurement | 59"W x 15.7"D x 80.3"H |
| Weight Capacity | 429lbs |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Glide Mechanism | Roller glides |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 1 |
| Country of Origin | China |
| Seat Panel Thickness | 0.59inch |
| Top Panel Thickness | 1.18inch |
| Clearance - Floor to Bottom | 3.15inch |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Estimated Time to Set Up | 2 h |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Eligible for Replacement Parts | Some |
| Eligible for Hardware Packs | Yes |
| Additional Tools Required (Not Included) | Power Drill recommended |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Modern Style Hall Tree with Storage Cabinet and 2 Large Drawers, Widen Mudroom Bench with 5 Coat Hooks, Rustic Brown
Modern Style Hall Tree with Storage Cabinet and 2 Large Drawers, Widen Mudroom Bench with 5 Coat Hooks, Rustic Brown
Specifications
| Main Color | Rustic Brown |
| Main Material | Particle Board |
| Use Case | Primary Living Space |
| Benche Stroage Type | Drawer |
| Benche Features | High Back |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 59.00 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 80.30 |
| Weight (lbs) | 110.00 |
Product Features
- Multiple functions of this product meet variety needs in daily life.
- Sturdy handles, slide rails ensure smooth using experience.
- The double-side back panel can maintain the perfection in every direction.
- Superior particle boards which used in this furniture ensure the stability and durability.
- Prevent falling setting guarantee the security of usage.
Description

| Product Type | Hall Tree |
| Top Shape | Rectangle |
| Top Color | Rustic Brown |
| Top Material | Particle board |
| Top Finish Application | Veneer |
| Seat Color | Rustic Brown |
| Seat Material | Particle board |
| Base Finish Application | Veneer |
| Detailed Measurement | 59"W x 15.7"D x 80.3"H |
| Weight Capacity | 429lbs |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Glide Mechanism | Roller glides |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 1 |
| Country of Origin | China |
| Seat Panel Thickness | 0.59inch |
| Top Panel Thickness | 1.18inch |
| Clearance - Floor to Bottom | 3.15inch |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Estimated Time to Set Up | 2 h |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Eligible for Replacement Parts | Some |
| Eligible for Hardware Packs | Yes |
| Additional Tools Required (Not Included) | Power Drill recommended |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Rustic Brown |
| Main Material | Particle Board |
| Use Case | Primary Living Space |
| Benche Stroage Type | Drawer |
| Benche Features | High Back |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 59.00 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 80.30 |
| Weight (lbs) | 110.00 |
Product Features
- Multiple functions of this product meet variety needs in daily life.
- Sturdy handles, slide rails ensure smooth using experience.
- The double-side back panel can maintain the perfection in every direction.
- Superior particle boards which used in this furniture ensure the stability and durability.
- Prevent falling setting guarantee the security of usage.
Description

| Product Type | Hall Tree |
| Top Shape | Rectangle |
| Top Color | Rustic Brown |
| Top Material | Particle board |
| Top Finish Application | Veneer |
| Seat Color | Rustic Brown |
| Seat Material | Particle board |
| Base Finish Application | Veneer |
| Detailed Measurement | 59"W x 15.7"D x 80.3"H |
| Weight Capacity | 429lbs |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Glide Mechanism | Roller glides |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 1 |
| Country of Origin | China |
| Seat Panel Thickness | 0.59inch |
| Top Panel Thickness | 1.18inch |
| Clearance - Floor to Bottom | 3.15inch |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Estimated Time to Set Up | 2 h |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Eligible for Replacement Parts | Some |
| Eligible for Hardware Packs | Yes |
| Additional Tools Required (Not Included) | Power Drill recommended |























