Modern TV Stand for 65+ Inch TV, Entertainment Center TV Media Console Table,with 2 Drawers and 2 Cabinets, TV Console Cabinet Furniture for Living Room
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 68.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 17.70 |
| Weight (lbs) | 76.00 |
Product Features
- The TV cabinet boasts a stylish modern and luxurious design.
- The cabinets and drawers are adorned with a sleek and comfortable round curved handle, offering a satisfying tactile experience and easy operation.
- With two storage cabinets and two drawers, providing ample space for storing your belongings, like books, blankets and other decorations.
- The TV stand is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 68.9'' W x 15.7'' D x 17.7'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 3.9'' |
| Tabletop Thickness | 0.6 '' |
| Handle Length | 5.9'' |
| Cabinet Size(interior) | 21.8'' W x 14.3'' D x 12.6'' H |
| Drawer Size(interior) | 21.8'' W x 11.2'' D x 3.2'' H |
| Top Weight Capacity | 90 lbs |
| Drawers Capacity | 20 lbs |
| Cabinets Capacity | 40 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 75'' |
| Material | MDF+ Particle board |
| Handle Material | Aluminium |
| Leg Material | Metal |
| Shelves Included | No |
| Cabinets Included | Yes |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Glide Mechanism | Ball Bearing Glides |
| Cable Management | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Is it dried wood? | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Modern TV Stand for 65+ Inch TV, Entertainment Center TV Media Console Table,with 2 Drawers and 2 Cabinets, TV Console Cabinet Furniture for Living Room
Modern TV Stand for 65+ Inch TV, Entertainment Center TV Media Console Table,with 2 Drawers and 2 Cabinets, TV Console Cabinet Furniture for Living Room
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 68.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 17.70 |
| Weight (lbs) | 76.00 |
Product Features
- The TV cabinet boasts a stylish modern and luxurious design.
- The cabinets and drawers are adorned with a sleek and comfortable round curved handle, offering a satisfying tactile experience and easy operation.
- With two storage cabinets and two drawers, providing ample space for storing your belongings, like books, blankets and other decorations.
- The TV stand is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 68.9'' W x 15.7'' D x 17.7'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 3.9'' |
| Tabletop Thickness | 0.6 '' |
| Handle Length | 5.9'' |
| Cabinet Size(interior) | 21.8'' W x 14.3'' D x 12.6'' H |
| Drawer Size(interior) | 21.8'' W x 11.2'' D x 3.2'' H |
| Top Weight Capacity | 90 lbs |
| Drawers Capacity | 20 lbs |
| Cabinets Capacity | 40 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 75'' |
| Material | MDF+ Particle board |
| Handle Material | Aluminium |
| Leg Material | Metal |
| Shelves Included | No |
| Cabinets Included | Yes |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Glide Mechanism | Ball Bearing Glides |
| Cable Management | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Is it dried wood? | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | Black |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 68.90 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 17.70 |
| Weight (lbs) | 76.00 |
Product Features
- The TV cabinet boasts a stylish modern and luxurious design.
- The cabinets and drawers are adorned with a sleek and comfortable round curved handle, offering a satisfying tactile experience and easy operation.
- With two storage cabinets and two drawers, providing ample space for storing your belongings, like books, blankets and other decorations.
- The TV stand is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 68.9'' W x 15.7'' D x 17.7'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 3.9'' |
| Tabletop Thickness | 0.6 '' |
| Handle Length | 5.9'' |
| Cabinet Size(interior) | 21.8'' W x 14.3'' D x 12.6'' H |
| Drawer Size(interior) | 21.8'' W x 11.2'' D x 3.2'' H |
| Top Weight Capacity | 90 lbs |
| Drawers Capacity | 20 lbs |
| Cabinets Capacity | 40 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 75'' |
| Material | MDF+ Particle board |
| Handle Material | Aluminium |
| Leg Material | Metal |
| Shelves Included | No |
| Cabinets Included | Yes |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Glide Mechanism | Ball Bearing Glides |
| Cable Management | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Is it dried wood? | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |























