Modern TV Stand for 70+ Inch TV, Entertainment Center TV Media Console Table, with 3 Shelves and 2 Cabinets, TV Console Cabinet Furniture for Living Room
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 17.70 |
| Assembled Height (in.) | 20.00 |
| Weight (lbs) | 73.00 |
Product Features
- This TV stand exudes a romantic modern impression with its elegant design. It incorporates three semi-open arched shelf areas and sliding transparent acrylic door, adding a touch of sophistication to any living space.
- The transparent acrylic door in the center adds a layer of visual interest by providing a glimpse of the items displayed on the shelves.
- The metal golden handles and legs are not only functional but also serve as decorative accents, contributing to the overall visual appeal of the piece.
- On the left side of the TV cabinet, there is a hidden cabinet, allowing you to tuck away any clutter or items that you want to keep out of sight.
- The back panel of this TV stand features a storage hole, providing a convenient way to organize and manage cables and wires.
- The TV cabinet is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 70.9'' W x 17.7'' D x 20'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 5.9'' |
| Tabletop Thickness | 0.6 '' |
| Handle Length | 4.5'' |
| Left Storage Space (interior) | 12.3'' W x 16.9'' D x 13'' H |
| Middle Storage Space (interior) | 37.6'' W x 16.3'' D x 13'' H |
| Right half-open Storage Space(interior) | 5.7'' W x 16.3'' D x 13'' H |
| Top Weight Capacity | 99 lbs |
| Shelves Capacity | 15 lbs |
| Cabinets Capacity | 40 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80'' |
| Material | MDF+Melamine sticker; Acrylic |
| Leg & Handle Material | Metal |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 3 |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 2 |
| Is it dried wood? | Yes |
| Cable Management | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Modern TV Stand for 70+ Inch TV, Entertainment Center TV Media Console Table, with 3 Shelves and 2 Cabinets, TV Console Cabinet Furniture for Living Room
Modern TV Stand for 70+ Inch TV, Entertainment Center TV Media Console Table, with 3 Shelves and 2 Cabinets, TV Console Cabinet Furniture for Living Room
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 17.70 |
| Assembled Height (in.) | 20.00 |
| Weight (lbs) | 73.00 |
Product Features
- This TV stand exudes a romantic modern impression with its elegant design. It incorporates three semi-open arched shelf areas and sliding transparent acrylic door, adding a touch of sophistication to any living space.
- The transparent acrylic door in the center adds a layer of visual interest by providing a glimpse of the items displayed on the shelves.
- The metal golden handles and legs are not only functional but also serve as decorative accents, contributing to the overall visual appeal of the piece.
- On the left side of the TV cabinet, there is a hidden cabinet, allowing you to tuck away any clutter or items that you want to keep out of sight.
- The back panel of this TV stand features a storage hole, providing a convenient way to organize and manage cables and wires.
- The TV cabinet is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 70.9'' W x 17.7'' D x 20'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 5.9'' |
| Tabletop Thickness | 0.6 '' |
| Handle Length | 4.5'' |
| Left Storage Space (interior) | 12.3'' W x 16.9'' D x 13'' H |
| Middle Storage Space (interior) | 37.6'' W x 16.3'' D x 13'' H |
| Right half-open Storage Space(interior) | 5.7'' W x 16.3'' D x 13'' H |
| Top Weight Capacity | 99 lbs |
| Shelves Capacity | 15 lbs |
| Cabinets Capacity | 40 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80'' |
| Material | MDF+Melamine sticker; Acrylic |
| Leg & Handle Material | Metal |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 3 |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 2 |
| Is it dried wood? | Yes |
| Cable Management | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | MDF |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 70.90 |
| Assembled Width (in.) | 17.70 |
| Assembled Height (in.) | 20.00 |
| Weight (lbs) | 73.00 |
Product Features
- This TV stand exudes a romantic modern impression with its elegant design. It incorporates three semi-open arched shelf areas and sliding transparent acrylic door, adding a touch of sophistication to any living space.
- The transparent acrylic door in the center adds a layer of visual interest by providing a glimpse of the items displayed on the shelves.
- The metal golden handles and legs are not only functional but also serve as decorative accents, contributing to the overall visual appeal of the piece.
- On the left side of the TV cabinet, there is a hidden cabinet, allowing you to tuck away any clutter or items that you want to keep out of sight.
- The back panel of this TV stand features a storage hole, providing a convenient way to organize and manage cables and wires.
- The TV cabinet is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 70.9'' W x 17.7'' D x 20'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 5.9'' |
| Tabletop Thickness | 0.6 '' |
| Handle Length | 4.5'' |
| Left Storage Space (interior) | 12.3'' W x 16.9'' D x 13'' H |
| Middle Storage Space (interior) | 37.6'' W x 16.3'' D x 13'' H |
| Right half-open Storage Space(interior) | 5.7'' W x 16.3'' D x 13'' H |
| Top Weight Capacity | 99 lbs |
| Shelves Capacity | 15 lbs |
| Cabinets Capacity | 40 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80'' |
| Material | MDF+Melamine sticker; Acrylic |
| Leg & Handle Material | Metal |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 3 |
| Cabinets Included | Yes |
| Number of Cabinets | 2 |
| Is it dried wood? | Yes |
| Cable Management | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2 |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |























