Modern TV Stand for TV up to 70 inch, Media Entertainment Center, Console Table with Adjustable Shelves,Storage Sideboard Cabinet for Living Room
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 65.00 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 33.70 |
| Weight (lbs) | 103.00 |
Product Features
- This TV stand is specifically designed to accommodate all your entertainment essentials, such as television, gaming consoles, sound systems, and DVDs.
- The fluid pattern inset on the doors of the TV Stand can suit different interior design preferences.
- It comes with 3 shelves, 2 shelves on the side can be adjusted, allowing you to customize the storage space according to your needs.
- The TV stand is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 65'' W x 15.7'' D x 33.7'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 5.7'' |
| Tabletop Thickness | 1.2'' |
| Handle Length | 3'' |
| Shelf Thickness(interior) | 0.6'' |
| Top Weight Capacity | 99 lbs |
| Shelves Capacity | 25 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Top Material | Particle board |
| The Whole Frame Material | Particle board |
| Door Material | MDF |
| Leg Material | Metal |
| Center Leg Material | Solid Wood |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 3 |
| Is the shelf adjustable? | Yes, |
| Is it dried wood? | Yes |
| The connection method between boards | Biscuit Joint; Cam Bolt |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Modern TV Stand for TV up to 70 inch, Media Entertainment Center, Console Table with Adjustable Shelves,Storage Sideboard Cabinet for Living Room
Modern TV Stand for TV up to 70 inch, Media Entertainment Center, Console Table with Adjustable Shelves,Storage Sideboard Cabinet for Living Room
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 65.00 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 33.70 |
| Weight (lbs) | 103.00 |
Product Features
- This TV stand is specifically designed to accommodate all your entertainment essentials, such as television, gaming consoles, sound systems, and DVDs.
- The fluid pattern inset on the doors of the TV Stand can suit different interior design preferences.
- It comes with 3 shelves, 2 shelves on the side can be adjusted, allowing you to customize the storage space according to your needs.
- The TV stand is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 65'' W x 15.7'' D x 33.7'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 5.7'' |
| Tabletop Thickness | 1.2'' |
| Handle Length | 3'' |
| Shelf Thickness(interior) | 0.6'' |
| Top Weight Capacity | 99 lbs |
| Shelves Capacity | 25 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Top Material | Particle board |
| The Whole Frame Material | Particle board |
| Door Material | MDF |
| Leg Material | Metal |
| Center Leg Material | Solid Wood |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 3 |
| Is the shelf adjustable? | Yes, |
| Is it dried wood? | Yes |
| The connection method between boards | Biscuit Joint; Cam Bolt |
| Country of Origin | China |
Original: $909.00
-70%$909.00
$272.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications
| Main Color | White |
| Main Material | Particle Board |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 65.00 |
| Assembled Width (in.) | 15.70 |
| Assembled Height (in.) | 33.70 |
| Weight (lbs) | 103.00 |
Product Features
- This TV stand is specifically designed to accommodate all your entertainment essentials, such as television, gaming consoles, sound systems, and DVDs.
- The fluid pattern inset on the doors of the TV Stand can suit different interior design preferences.
- It comes with 3 shelves, 2 shelves on the side can be adjusted, allowing you to customize the storage space according to your needs.
- The TV stand is easy to assemble and can be put together in no time according to the included instructions.
Description
| Product Size | 65'' W x 15.7'' D x 33.7'' H |
| Clearance-Floor to Bottom | 5.7'' |
| Tabletop Thickness | 1.2'' |
| Handle Length | 3'' |
| Shelf Thickness(interior) | 0.6'' |
| Top Weight Capacity | 99 lbs |
| Shelves Capacity | 25 lbs |
| Pieces Included | 1 TV stand |
| Top Material | Particle board |
| The Whole Frame Material | Particle board |
| Door Material | MDF |
| Leg Material | Metal |
| Center Leg Material | Solid Wood |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 3 |
| Is the shelf adjustable? | Yes, |
| Is it dried wood? | Yes |
| The connection method between boards | Biscuit Joint; Cam Bolt |
| Country of Origin | China |























